Krakowskie smakołyki – czego musimy spróbować, będąc w Krakowie?

Kiedy wybieramy się na wycieczkę do Krakowa, przed nami moc atrakcji – również tych kulinarnych. Warto zaplanować sobie przynajmniej kilka z nich na trasie naszego zwiedzania. To nie tylko smaki tradycyjne, ale również te całkiem nowoczesne. Kuchnie świata zgromadziły się w tym tyglu kulturowym przez lata rozwoju dawnej stolicy jako znakomitej atrakcji turystycznej. Czego zatem warto spróbować, będąc w Krakowie?

Tradycyjne specjały dawnej stolicy

Wizyta w Krakowie bez obwarzanka się nie liczy – to dobrze znana prawda. Wielką przyjemnością jest przechadzać się rynkiem i podgryzać ten regionalny specjał – miękką, lekko słodkawą oponkę z makiem, solą lub sezamem. Wyglądem przypomina amerykański bajgiel, jednak procedura przygotowania wygląda zupełnie inaczej. Kto wie, może w swojej szczodrości podzielimy się przysmakiem z lokalnymi gołębiami? O krakowskiej kiełbasie słyszał chyba każdy – te suche, dojrzewające pęta pełne aromatycznych przypraw z dominantą czosnku to prawdziwy przysmak i nigdzie nie smakują tak dobrze, jak w swej regionalnej kolebce. Miłośnikom słodyczy poleca się spróbować stosunkowo nowej tradycji, mianowicie sławnej kremówki papieskiej. Od pamiętnych słów w Wadowicach, cała Małopolska oszalała na punkcie tego ciastka z kremem i niemal w każdej cukierni serwuje się ten specjał Karola Wojtyły.

Konkretniejsze smaki

Będąc w Krakowie, warto spróbować również tradycyjnych smaków, jeśli chodzi o dania główne. Prym wiodą tutaj pierogi, zwłaszcza w wersji z twarogiem, kaszą i skwarkami. Od stolicy Małopolski niedaleko już góry, więc często można zjeść po góralsku. Słynna jest również maczanka krakowska, która przypomina współczesną szarpaną wieprzowinę. Warto zwrócić również uwagę na bogatą kuchnię żydowską, zwłaszcza w historycznej dzielnicy Kazimierz. Ale dawna stolica Polski to nie tylko tradycyjne smaki Małopolski. W Krakowie znajdziemy kuchnie z całego świata. To tu między innymi otworzyła się jedna z pierwszych tajskich restauracji w Polsce. Od lat wiadomo, że Polacy ze światowych, najbardziej pokochali smaki włoskie. Miłośnicy tej kuchni również znajdą dla siebie miejsce – nawet na rynku głównym znajdziemy znakomitą restaurację, w której zjemy najlepszą pizzę w Krakowie. Pizza i Kraków (https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny) to na pozór nie jest najbardziej oczywiste połączenie, okazuje się jednak, że niezwykle popularne. Wygląda więc na to, że jak na turystyczną metropolię przystało, Kraków ugości nas takimi smakami, na jakie właśnie mamy ochotę. Bez względu na to, czy marzy nam się tradycyjna kuchnia koszerna, dawne smaki czy zupełnie współczesne kulinarne doznania.