W gabinecie stomatologicznym komfortowo powinny czuć się dwie osoby, zarówno pacjent, jak i stomatolog. Ten pierwszy może być spokojny, wiedząc, że trafił w ręce specjalisty, a lekarz, gdy jego komfort pracy nie będzie zmącony przez nieodpowiedni sprzęt. Każdy zabieg chirurgiczny wymaga dopasowania narzędzi, które pozwalają na precyzję i działanie w komfortowych warunkach. W kwestii wyposażenia gabinetu u dentysty nie można pozwolić sobie na bylejakość, szczególnie gdy chodzi o kleszcze chirurgiczne.
Profesjonalne kleszcze chirurgiczne – co je wyróżnia?
Aby kleszcze chirurgiczne spełniały swoją funkcję, muszą być niezawodne. Lekkie, wpasowujące się w kształt dłoni. Kleszcze dostępne w naszym sklepie wyróżnia jakość wykonania każdego egzemplarza. Możesz mieć pewność, że będą ci towarzyszyły przez długi czas pracy, stal nierdzewna to materiał bardzo wytrzymały. Zazwyczaj służą stomatologom do następujących czynności:
- tymczasowe zamykanie naczyń krwionośnych,
- zatrzymywanie krwawienia z dziąseł.
Co ważne, są to produkty, które można sterylizować, a więc są wielokrotnego użytku. Dostępne są różne rodzaje kleszczy chirurgicznych. W praktyce mają różne zastosowanie i trzeba wiedzieć, jakie modele wybrać do różnych zabiegów. Wśród nich są m.in.:
- kleszcze zagięte,
- kleszcze zagięte z ząbkami,
- kleszcze proste z ząbkami,
- kleszcze naczyniowe proste.
Sprawdzają się nie tylko w branży stomatologicznej, choć te są dostosowane właśnie głównie do niej.
Jakie modele kleszczy chirurgicznych wybrać do różnych zabiegów?
Zastosowanie kleszczy chirurgicznych zależy od ich rodzaju. Na przykład kleszcze naczyniowe zagięte okażą się nieocenione podczas zamykania ujścia naczynia krwionośnego. Zabezpieczają przed wydostaniem się treści na zewnątrz. Inne kleszcze, np. proste z ząbkami, z powodzeniem posłużą do zamykania światła naczynia krwionośnego, ale przez swoją budowę (mocne ząbki po obu stronach narzędzia) sprawdzą się także w innych dziedzinach medycyny, np. w ginekologii.
Kleszcze zagięte z ząbkami sprawdzą się przy zabiegach, podczas których ważny jest mocny zacisk i możliwość dotarcia do miejsc o utrudnionym dostępie. Specjalista będzie wiedział, jakich kleszczy użyć do planowanego zabiegu. Najważniejsze, by były one czyste (wysterylizowane), bez uszczerbków i wykonane z bezpiecznego dla pacjenta materiału, np. stali nierdzewnej wykazującej właściwości antykorozyjne. Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy produkt posiada certyfikaty CE.