Kariera w branży medycznej bez studiów – czy to możliwe? Tak!Praca w szpitalu bez studiów brzmi jak marzenie nie do spełnienia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Choć chirurdzy i lekarze z pewnością muszą mieć medyczne wykształcenie wyższe, to istnieje wiele zawodów związanych z ochroną zdrowia, które można wykonywać po medycznej szkole policealnej. Jeśli zatem marzysz o pracy, w trakcie której będziesz pomagać ludziom zadbać o ich zdrowie oraz lepsze samopoczucie, to koniecznie sprawdź możliwości dawane przez szkoły dla dorosłych!

Zawody medyczne bez studiów

Studia medyczne wraz ze specjalizacją lekarską trwają, zależnie od dziedziny, 10 do 12 lat. Nie ulega wątpliwości, że to bardzo długi czas i nie każda osoba marząca o pracy w służbie zdrowia może sobie pozwolić na jego poświęcenie w imię nauki. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z marzeń o pomaganiu schorowanym czy cierpiącym z bólu ludziom.
Istnieją bowiem zawody medyczne, które można wykonywać bez studiów, a do których w pełni przygotowują policealne szkoły medyczne dla dorosłych. Nauczanie trwa rok lub dwa, zależnie od kierunku, a słuchaczem może zostać każda osoba powyżej 18. roku życia, która ukończyła liceum albo technikum (matura nie jest wymagana). Ciekawe kierunki, do których dostęp daje szkoła medyczna Żak, to między innymi:

  • Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna w Żaku to kierunek bezpłatny trwający 2 lata. Nauka odbywa się w trybie zaocznym, nie trzeba zatem poświęcać na nią wiele czasu – bez kłopotu można w międzyczasie pracować, zajmować się domem i rodziną. Przez ten czas słuchacze uczą się, jak asystować dentyście podczas pracy; podawać mu sprzęt czy przygotowywać bezpieczne stanowisko pracy, ale też samodzielnie wykonywać zabiegi profilaktyczne.

Higienistka stomatologiczna ma przy tym szerokie możliwości zatrudnienia. Może znaleźć pracę w gabinetach i klinikach stomatologicznych, ośrodkach opieki zdrowotnej, gabinetach pomocy przedlekarskiej, szkołach, przedszkolach i ośrodkach opiekuńczych, a także prowadzić własną działalność gospodarczą.

  • Opiekun medyczny

Kolejny ciekawy i pożądany na rynku pracy zawód medyczny bez studiów to opiekun medyczny. Również jest bezpłatny, a nauczanie trwa zaledwie 1,5 roku w trybie stacjonarnym. Będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą nieść pomoc osobom chorym, starszym i niesamodzielnym, zarówno pacjentom, jak i członkom własnej rodziny.

Skończenie tego kierunku w szkole medycznej uprawnia między innymi do pobierania krwi, podawania leków w formie iniekcji podskórnej czy przeprowadzania ćwiczeń fizjoterapeutycznych w oparciu o metodę Hoppe’a. Absolwenci mogą znaleźć pracę np. w domach opieki, hospicjach, szpitalach, sanatoriach, przychodniach czy u osób prywatnych.

  • Technik masażysta

Technik masażysta to niezwykle chętnie wybierany kierunek szkoły medycznej. Daje bowiem nie tylko dobrze opłacany, potrzebny na rynku pracy zawód, ale również umiejętności, które przydają się w życiu prywatnym.

Technicy uczą się na tym kierunku między innymi udzielać pierwszą pomoc w stanach zagrożenia życia i zdrowia, porozumiewać się w języku migowym czy wykonywać masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Poznają zawód technika masażysty zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, zostają zatem kompleksowo przygotowani do pracy. A zatrudnienie znajdują np. w gabinetach fizjoterapii, masażu, odnowy biologicznej i SPA, w ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach czy sanatoriach, mogą też prowadzić własną praktykę.