Jak wykorzystywać piłki refleksowe dla dzieci do efektywnego treningu

Najmłodsi chętnie zaczynają trenować sztuki walki. Ten sport jest dla nich ciekawy, a treningi przynoszą dużo zalet. Można ćwiczyć koordynację, szybkość, wytrzymałość i nie tylko. Trening z wykorzystaniem worka bokserskiego warto uzupełnić o piłki refleksowe. Jak wyglądają tego typu piłki i dlaczego warto na nie postawić?

Piłki refleksowe – ćwiczenie refleksu

Podczas treningów bokserskich, ale i innych sztuk walki warto postawić na piłki refleksowe. Stają się one świetnym uzupełnieniem treningu, w którym znajdują miejsce tuż obok worka bokserskiego. Okrągła piłka umiejscowiona na lince, która jest mocowana do sufitu i podłogi, pozwala na trening ciosów.

Trening z piłkami refleksowymi to także okazja do ćwiczenia precyzji i szybkości uderzeń. Poza poprawą refleksu można liczyć na następujące efekty:

  • budowanie ogólnej kondycji organizmu
  • zwiększanie dynamiki
  • poprawienie koordynacji ruchowej
  • efektywną pracę nad wyczuwaniem dystansu
  • pracę nad orientacją przestrzenną.

Piłki bokserskie – efekty treningu

Podczas treningów, w których wykorzystywane są piłki bokserskie, można skutecznie wyćwiczyć szybką oraz intuicyjną reakcję na zbliżający się cios. Ten element powinien się znaleźć nie tylko w planie treningowym osoby dorosłej, ale i dziecka, które dopiero poznaje wybrane sztuki walki. W końcu mamy do czynienia ze sportem wymagającym zwinności, szybkości, precyzji i umiejętności szybkiego reagowania.

Piłki do boksowania – jak wybierać?

Trening z piłką refleksową przygotowany z myślą o najmłodszych adeptach sztuk walki, wymaga nie tylko właściwie dobranych ćwiczeń, ale i odpowiedniej piłki do boksowania. Nie chodzi jedynie o wiek dziecka, ale i fakt, że młodsza czy starsza pociecha będzie prezentowała inny poziom umiejętności, co wymaga odmiennych rozwiązań.

W przypadku piłek do boksowania głównym parametrem jest ich wielkość. Im większy rozmiar piłki, tym łatwiejsze trafianie w nią. Oznacza to, że jest to propozycja dla osób początkujących, w tym dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z boksem bądź innymi sztukami walki.

Uwagę należy zwracać również na trwałość piłki refleksowej. Najlepiej sprawdzają się wykonania ze skóry, ewentualnie wytrzymałych tworzyw sztucznych. Wytrzymałe muszą być także mocowania piłki.

Korzyści dla najmłodszych sportowców

Dzieci podczas treningu z piłką refleksową przede wszystkim ćwiczą technikę, wyprowadzanie ciosów i ich unikanie. Pracują nad kondycją, precyzją, dynamiką, ale to nie wszystko. Taki trening jest dla nich również okazją do rozładowania emocji, nadmiaru energii, a przy tym pozostaje świetną zabawą. Łatwiej zatem nie tylko o widoczne efekty regularnych ćwiczeń, lecz również zmotywowanie dziecka do podejmowania kolejnych treningów.