Zapewne każdy z nas stanął kiedyś przed lustrem, podziwiając swoją starannie wybraną stylizację… i czując, że coś jest nie tak. Fason na miejscu, materiał dobrze dobrany, długość ubrania zgodna z sylwetką – a jednak całość gryzie się ze sobą. Kto temu winien? Najczęściej: źle połączone kolory. Jak uniknąć tego typu przykrych niespodzianek? Jest na to rada! Poznaj wskazówki, które pomogą okiełznać Twoją szafę!
Najpierw – poznaj podstawy
Trudno jest dobrze dobierać kolory, nie znając się na nich w ogóle. Z tego powodu warto zaznajomić się z teorią koloru. Poznanie nawet podstawowych wiadomości może znacząco wpłynąć na nasz ubiór.
Zapewne każdy spotkał się kiedyś z paletą barw rozłożoną na kole. Koło kolorów to bardzo przydatne narzędzie, które przydaje się nie tylko malarzom i grafikom, ale także osobom pragnącym lepiej się ubierać. Na podstawie koła kolorów można wyróżnić kilka rodzajów schematów kolorystycznych. Są to m.in. schemat monochromatyczny, analogowy i dopełniający. Każdy z nich różni się od siebie, ale pozwala na stworzenie stonowanej, dopasowanej palety barw.
Schematy kolorystyczne – klucz do udanej stylizacji
Schemat monochromatyczny opiera się na wybraniu jednego koloru w różnych odcieniach. Przykładowo, głównym kolorem jest niebieski oraz jego jaśniejsza i ciemniejsza wersja. Barwy o nieco innym nasyceniu pozwalają na zachowanie różnorodności przy jednoczesnym dopasowaniu. W schemacie monochromatycznym wolno także używać bieli, czerni i odcieni szarości – te kolory pasują do wszystkiego i nie będą kłócić się z innymi.
Schemat analogowy polega na wybieraniu kolorów leżących najbliżej siebie. Bliskie sąsiedztwo na kole barw gwarantuje powstanie dość bezpiecznej palety kolorów. Należy jednak pamiętać, aby wybrane kolory nie były zbytnio od siebie oddalone – przyjmuje się, że kąt 120 stopni między skrajnymi kolorami to maksimum.
Dość popularny jest także schemat dopełniający. Aby go skomponować, należy wybrać kolor i jego odpowiednik z drugiego końca koła, na przykład niebieski – żółty. Ten schemat posługuje się kontrastem, który pozwoli na przełamanie jednokolorowych stylizacji.
Dlaczego schematy barw są tak ważne? Na ich podstawie tworzy się najbardziej przyjazne dla oka zestawy ubrań. Ubieranie się zgodnie z teorią koloru sprawi, że problem źle dobranych kolorów ubrań zniknie jak kamfora.
Jak łączyć kolory? Praktyczne wskazówki
Sama wiedza odnośnie kolorów nie zawsze jest kluczem do sukcesu. Należy ćwiczyć dobieranie stylizacji, aby samemu wyczuć kolory, które najlepiej podkreślają urodę. Przydatne będą także praktyczne wskazówki.
W swojej szafie zawsze należy mieć ubrania w neutralnych kolorach: białym, czarnym, szarym. Tak zwane „basici” zgrają się z każdą inną barwą, pozwalając na szaleństwo z dodatkami. Dobierając ubrania, warto korzystać z zasady 60-30-10. Strój powinien składać się w 60 procentach z dominującego odcienia, w 30 – z koloru wtórnego i w 10 – z akcentu kolorystycznego. Przykładowa stylizacja może składać się z białej koszuli (kolor wtórny), jasnej marynarki, która będzie pasować kolorystycznie do spodni (kolor dominujący) oraz odznaczających się dodatków: torebki, kolczyków lub zegarka (akcent).
Znalezienie odpowiedniej palety barw dla swoich ubrań może być kłopotliwe. Jeśli w Twojej szafie brakuje potrzebnych kolorów, warto rozważyć zrobienie zakupów. Jeśli poszukujesz inspiracji lub zastanawiasz się, jak dopasować ubrania, które już posiadasz, odwiedź vintagegirl.com.pl. Z pewnością znajdziesz to, czego szukasz!