Mini żurawie to urządzenia, które choć charakteryzują się znacznie mniejszymi wymiarami niż inny stosowany na budowach ciężki sprzęt, to ze względu na swoją mnogość zastosowań, cieszą się dużą popularnością. Są doceniane nie tylko w branży budowlanej, ale także w ogrodnictwie, czy podczas prac wykończeniowych w różnych typach obiektów. Nierzadko ich możliwości wykorzystują nawet muzea. Czym dokładnie są mini żurawie i jakie jest ich zastosowanie? Podpowiadamy.
Czym jest mini żuraw?
Mini żurawie to jak sama nazwa wskazuje, mniejsze odpowiedniki dużych i ciężkich, wykorzystywanych na placach budowy żurawi. Służą więc do bezpiecznego transportu i montażu różnego rodzaju elementów. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary mogą być wykorzystane w trudno dostępnych miejscach montażowych, a także wewnątrz budynków. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w białe gąsienice, które nie zostawiają śladów na podłożu.
W jakim celu można wykorzystać mini żuraw?
Mini żurawie bardzo często wykorzystywane są obecnie do transportu dużych i nietypowych okien. Wyposażone są w specjalne przyssawki, które gwarantują stabilne mocowanie tafli szkła do uchwytów. Stosuje się je również do transportu i rozładunku materiałów budowlanych znajdujących się na paletach i przenoszenia tych surowców na wyższe kondygnacje obiektu. Mogą być użytkowane również w magazynach. Są szczególnie doceniane przez właścicieli niewielkich firm budowlanych, które zajmują się wznoszeniem budynków o niewielu kondygnacjach.
Dzięki białym gąsienicą można je stosować również wewnątrz obiektów, takich jak hale magazynowe czy zakładowe, a nawet budynków mieszkalnych. Ich ogromną zaletą wówczas jest fakt, iż mogą być stosowane nawet na delikatnym podłożu. Wśród ich nietypowych zastosowań można wymienić transport dzieł sztuki o niestandardowych wymiarach.
Najważniejsze parametry mini żurawia
Inwestorzy, którzy są zainteresowani kupnem mini żurawia, powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wśród nich należy wymienić maksymalny udźwig, a także długość ramienia roboczego urządzenia — powinna być ona dostosowana do wymogów danej branży. Warto postawić na modele z geometryczną kontrolą stabilności, które działają zarówno w trybie żurawia jak i wyciągarki.
Niektóre urządzenia wyposażone są dodatkowo w silnik elektryczny, co pozwala na ich wykorzystanie na przykład wewnątrz budynków. W takiej sytuacji warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadają białe, niepozostawiające śladów na posadzce gąsienice, umożliwiające poruszanie się po każdym typie powierzchni.