Wielu pracowników spotyka się z wyrywkową kontrolą trzeźwości w swojej pracy. Intencje pracodawcy są oczywiste, chce on zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć poważniejszych kłopotów spowodowanych dopuszczeniem pijanego pracownika do pracy. Jednak, czy pracodawca ma faktycznie prawo do przeprowadzenia kontroli alkomatem?
Badanie trzeźwości bez zgody pracownika
Pracodawca najczęściej chce przeprowadzić kontrolę trzeźwości, gdy ma podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu. Warto jednak pamiętać, że do wykonania kontroli niezbędna jest zgoda pracownika. Można więc odmówić badania, jednak często jest to równoznaczne z przyznaniem się do winy. Mimo że pracodawca nie może przeprowadzić kontroli trzeźwości, to jeśli przypuszcza, że pracownik spożywał alkohol, może nie dopuścić go do pracy lub wejścia na teren zakładu, ma również prawo wezwać policję. Mundurowi przyjadą na miejsce i poproszą o dmuchnięcie w alkomat – w takim przypadku jest obowiązek poddania się badaniu. Jeśli pracownik faktycznie był pod wpływem alkoholu, to pracodawca może go ukarać karą finansową, naganą lub zwolnieniem dyscyplinarnym. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto zaopatrzyć się w alkomat z https://alkopatrol.pl i przed pójściem do pracy samodzielnie sprawdzić swój stan, jeśli wcześniej spożywało się alkohol.
Kiedy badanie alkomatem można wykonać bez zgody pracownika?
Pracodawca ma możliwość sprawdzenia stanu trzeźwości, jeśli pracownik brał udział w wypadku na terenie zakładu pracy. Test może być wykonany alkomatem, z krwi lub z moczu, a jego forma nie ma znaczenia. W przypadku, gdy pracownik odmówi wykonania badania stanu trzeźwości, to automatycznie traci prawo do ubezpieczenia wypadkowego. Warto również pamiętać, że zachowanie trzeźwości podczas wykonywania obowiązków zawodowych, jest obowiązkiem każdego pracownika. A złamanie tego zakazu może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Wyrywkowe kontrole trzeźwości
Pracodawca może domagać się wykonania badania trzeźwości, tylko jeśli ma uzasadnione podejrzenia, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu. Takie kontrole w praktyce dotyczą więc tylko jednej osoby. Wobec czego przeprowadzanie wyrywkowych kontroli jest niezgodne z prawą i narusza godność osobistą podwładnych. Co więcej, takie kontrole mogą negatywnie wpływać na stosunek pracowników do przełożonego i firmy oraz skutecznie psuć atmosferę w pracy.