Co zrobić, gdy elementy drewniane wymagają naprawy?

Elementy z drewna znajdują się niemal w każdym domu. Zarówno meble, jak i fragmenty wykończenia wnętrza podłogi, listwy czy boazerie często są wykonane właśnie z tego materiału. Wspaniałą cechą drewna jest to, że z wiekiem często wygląda coraz lepiej aby tak było, trzeba jednak o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy, jak zadbać o to, by elementy z drewna w naszym domu pięknie wyglądały i dobrze służyły przez wiele lat.
Jak dbać o elementy z drewna?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na trwałość drewnianych elementów jest odpowiednia konserwacja jako materiał organiczny, drewno jest wrażliwe na warunki atmosferyczne, takie jak nasłonecznienie czy wilgoć. Dlatego ważne jest dostosowanie ochrony do warunków, na jakie jest narażone. Najprostszym i najtańszym sposobem impregnacji drewna jest posmarowanie go olejem spożywczym, na przykład rzepakowym. Ten sposób wykorzystywany jest nawet przy zabezpieczaniu dachów wiórowych, narażonych na silne słońce i deszcz. Jeżeli zależy nam jednak na zabezpieczeniu drewna na lata, by zachowało żywą barwę, jeszcze lepiej jest użyć specjalnie do tego celu przygotowanych olejów i innych preparatów. Odpowiednie zaimpregnowanie elementów z drewna ochroni je zarówno przed wilgocią, jak i nadmiernym wysuszeniem zapewni to optymalną wytrzymałość i wieloletnie utrzymanie w dobrym stanie.
Naprawa i produkcja elementów drewnianych u stolarza
Zdarza się jednak, że fragment mebla jest już tak wysłużony, że jego dalsze użytkowanie może być nawet niebezpieczne. Wtedy warto udać się do stolarza, takiego jak https://stolmar.co.pl. Fachowiec taki podpowie, czy jest możliwa naprawa, czy trzeba dany element z drewna wykonać od nowa i w razie potrzeby dopasuje go do mebla czy reszty mieszkania, by nie wyróżniał się innym wykonaniem.
Czasem warto wymienić fragmenty wykończenia na elementy z drewna szczególnie takie, jak listwy przypodłogowe czy blaty z tworzyw sztucznych bo drewno, w przeciwieństwie do plastiku, z wiekiem nie traci na uroku.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski