Co warto wiedzieć przed zakupem ławek parkowych?

Ławki parkowe to popularne meble przeznaczone do siedzenia. Najczęściej znajdują zastosowanie w przestrzeni miejskiej - są powszechnie montowane choćby w parkach, przy skwerach, a także na placach zabaw i w innych miejscach typowo rekreacyjnych. Oprócz tego znakomicie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, gdzie służą do wygodnego wypoczynku, a jednocześnie wzbogacają walory aranżacyjne zielonego zakątka.
Pamiętajmy o uwzględnieniu kilku istotnych czynników
Ławki parkowe to elementy małej architektury, które pełnią przede wszystkim funkcję stricte użytkową, pozwalając na swobodny relaks w pozycji siedzącej. Dodatkowo sprzyjają integracji między użytkownikami, zachęcając ich do przyjemnej rozmowy. Taki mebel musi się perfekcyjnie wpisywać w charakter danego otoczenia (rodzaj roślinności, szerokość ciągu komunikacyjnego, natężenie ruchu itp.), bo stanowi to podstawową gwarancję jego praktyczności oraz efektownego wyglądu. Przy wyborze konkretnej konstrukcji należy zwrócić szczególną uwagę na kształt, długość i głębokość siedziska czy obecność oparcia. Do parków miejskich i modernistycznych osiedli pasują bowiem zupełnie inaczej zaprojektowane ławki aniżeli do zarośniętych ogrodów angielskich. W przypadku pierwszych dwóch miejsc warto postawić na estetyczne, dosyć kompaktowe modele o prostej bryle, stworzone z połączenia stali, drewna i szkła (utrzymane w stonowanej kolorystyce). W bujnej przestrzeni lepiej natomiast umieścić duże, fantazyjne wersje z kutego żelaza.
Materiał wykonania przekłada się na trwałość
Przed zakupem ławek parkowych zaleca się zawsze sprawdzenie, z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Uniwersalnym surowcem jest naturalne drewno dębowe, świerkowe, olchowe, modrzewiowe lub egzotyczne. Wynika to z faktu, że bardzo ładnie się prezentuje, nie sprawia większych kłopotów w procesie czyszczenia, świetnie komponuje się z roślinnym otoczeniem i jest odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wymaga jednak konserwacji z wykorzystaniem preparatu impregnującego oraz środka utwardzającego. Takie meble są zazwyczaj wzbogacone o solidny stelaż z nierdzewnej stali. Ciekawą alternatywę stanowią ławki metalowe z plastikowym siedziskiem. Ich wadą jest szybkie nagrzewanie się w słońcu, co stwarza ryzyko poparzenia siedzącej osoby. Dlatego nadają się do eksploatacji w miejscach silnie zacienionych. Można też wybrać konstrukcję rattanową (zaskakująco lekką, a przez to stworzoną na taras albo do altany), ewentualnie modułową, czyli pozwalającą na konfigurowanie zgrupowanych siedzisk.
Oświetlenie z pewnością się przyda
Ławka parkowa powinna zostać postawiona na skraju ścieżki - koniecznie w pobliżu naturalnego zadaszenia z krzewów bądź gałęzi drzew. Dzięki temu w okresie letnim użytkownik będzie dobrze chroniony przed szkodliwymi promieniami słońca. Rozsądnym miejscem jest także zamknięta weranda czy plac okalający fontannę. Pamiętajmy, aby lokalizacja ławeczki nawet w minimalnym stopniu nie utrudniała swobodnego dotarcia kosiarką do trawy. Pożytecznym dodatkiem jest zamontowane w odległości maksimum dwóch metrów źródło światła, które rozjaśni dolną przestrzeń po zapadnięciu zmroku. Tym samym uprzyjemni odpoczynek i podniesie poziom bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wysoka lampa osadzona na aluminiowym słupku (z energooszczędną żarówką LED-ową) albo zestaw płaskich opraw wpuszczonych w podłoże.
Autor: Materiał partnera