Z racji tego, że z roku na rok coraz większa liczba firm oferuje swoje usługi i produkty online, bezpieczeństwo poufnych danych klientów staje się kwestią priorytetową. Zakup certyfikatu SSL można potraktować jako inwestycję w bezpieczeństwo w sieci.
SSL – czym jest?
Aby móc dowiedzieć się nieco więcej na temat certyfikatu SSL, warto zastanowić się, czym on w ogóle jest. Otóż, jest to sieciowy protokół, który wykorzystuje się do zabezpieczenia połączeń internetowych. Został przyjęty jako standard szyfrowania sieci www. Nawet tani certyfikat SSL to gwarancja poufności przesyłanych przez internet danych.
Z racji tego, że certyfikat SSL jest bardzo skuteczny i prosty w obsłudze, przy jego pomocy szyfruje się połączenia do poczty, serwera FTP, stron www. Jest powszechnie wykorzystywany przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych za pośrednictwem systemów płatności online, bankowości elektronicznej, a także na internetowych portalach aukcyjnych.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup certyfikatu SSL?
Z posiadania certyfikatu SSL wynika wiele korzyści. Są to między innymi:
- gwarancja bezpieczeństwa – użytkownik korzystający ze stron wyposażonych w certyfikat SSL zyskuje pewność, że przesłane przez niego informacje nie dostaną się w niepowołane ręce. Oznacza to, że bez obaw może wypełnić formularz, a nawet dokonać zakupów na wybranej stronie,
- wiarygodność – certyfikat SSL można traktować jako potwierdzenie wiarygodności danej strony internetowej,
- wizerunek firmy – zakup certyfikatu SSL jest potwierdzeniem, że firma kładzie duży nacisk na poufność i zasady bezpieczeństwa,
- szyfrowanie danych – certyfikat SSL skutecznie szyfruje przesyłane przez klientów poufne informacje,
- rozpoznawalność marki – firmy, które posiadają certyfikat SSL, w oczach klientów stają się godne zaufania.
Jak można sprawdzić, czy dana strona posiada certyfikat SSL?
Firmy często zastanawiają się, w jaki sposób klienci mogą sprawdzić, że dana strona korzysta z certyfikatu SSL. Przede wszystkim – w adresie strony internetowej na pasku przeglądarki pojawi się przedrostek https zamiast http.
Dodatkowo, przy nazwie witryny pojawi się symbol kłódki, który podkreśla wiarygodność i bezpieczeństwo przeglądanej strony.
Jakie dane zawiera certyfikat SSL?
SSL to niewielki plik danych, który stanowi poświadczenie wiarygodności konkretnej domeny. Zawiera dane strony, na której obowiązuje. Są to:
- nazwa domeny,
- okres ważności certyfikatu,
- klucz publiczny i wersja SSL/TLS,
- algorytm klucza publicznego,
- algorytm podpisu certyfikatu,
- szczegóły dotyczące urzędu certyfikacji.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok rośnie świadomość klientów odnośnie transakcji przeprowadzanych w sieci. Osoby, które kładą duży nacisk na bezpieczeństwo swoich danych, nie zdecydują się prawdopodobnie na dokonanie zakupów w witrynie, która nie będzie posiadała wiarygodnego i skutecznego zabezpieczenia. Zakup certyfikatu SSL można potraktować jako inwestycję w wizerunek swojej firmy. Inwestycja taka na pewno zwróci się – i to w niedługim czasie.