Błąd przy porodzie to skomplikowane i wielowątkowe zagadnienie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci czym jest błąd przy porodzie, podamy kilka przykładów z praktyki i objaśnimy dlaczego sprawy o błąd przy porodzie należą do najbardziej skomplikowanych. Jeśli obawiasz się, że w sprawie Twojej i Twojego dziecka mogło dojść do błędu przy porodzie, a dodatkowo Twoje dziecko doznało szkody - koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

 

Błąd przy porodzie - co to jest?

Nie ma jednolitej, ustawowej definicji błędu przy porodzie - podobnie brakuje definicji samego błędu medycznego. Powszechnie uznaje się, że błąd medyczny to postępowanie personelu medycznego sprzeczne z powszechnie znanymi i nie budzącymi kontrowersji zasadami wiedzy medycznej. To sama definicja będzie odnosiła się również do błędu przy porodzie. Możemy nazywać go również błędem w sztuce lekarskiej, błędem lekarskim czy w końcu błędem okołoporodowym. 

Błędy przy porodzie należą do najczęstszych i zarazem rodzących najpoważniejsze konsekwencje błędów medycznych. W przypadku błędów przy porodzie poszkodowane są zwykle co najmniej dwie osoby - matka i dziecko. Niekiedy poszkodowana jest cała rodzina dziecka, która swoje życie musi podporządkować opiece nad dzieckiem. Z tego względu ostatnio linia orzecznicza idzie w kierunku uznawania możliwości przyznania zadośćuczynienia nie tylko poszkodowanemu dziecku, ale również i jego rodzicom. 

 

Błąd przy porodzie - przykłady praktyczne

Definicja błędu przy porodzie pewnie niewiele Ci wyjaśnia. Poniżej przedstawiamy więc kilka „życiowych” sytuacji, w których dochodzi do błędów przy porodzie. Są to oczywiście tylko przykłady. Jeśli nie znajdziesz wśród nich swojego przypadku, nie oznacza to, że w sprawie Twojego dziecka nie można mówić o błędzie przy porodzie. W zależności od konkretnych okoliczności przykładów błędów przy porodzie może być oczywiście więcej. Najczęstsze to:

- Zbyt późne przeprowadzenie cesarskiego cięcia lub nieprzeprowadzenie go w ogóle;

- Nieprzeprowadzenie przez personel medyczny odpowiednich badań, np. KTG lub USG;

- Niedokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentką lub zachowanie nieprawidłowe wobec informacji uzyskanych w trakcie wywiadu ;

- Podanie ciężarnej niewłaściwego leku lub właściwego leku w nieodpowiedniej dawce;

- Nieregularny monitoring stanu płodu lub całkowite jego zaniechanie;

- Brak właściwej opieki nad noworodkiem;

- Nieprzekazanie na czas noworodka do szpitala o wyższym stopniu referencyjności (bardziej specjalistycznego);

- Zakażenie w szpitalu dziecka lub matki;

- Zaniedbania o charakterze organizacyjnym, np. brak lekarza specjalisty w szpitalu lub brak odpowiedniego sprzętu; 

- Brak właściwej opieki nad ciężarną przed, w trakcie i po porodzie. 

 

Błąd przy porodzie - kogo pozwać?

W przypadku błędów przy porodzie mamy do czynienia z co najmniej kilkoma podmiotami, które mogą za ten błąd odpowiedzieć. Zwykle możemy pozwać szpital, w którym pracuje osoba, która popełniła błąd. Można również pozwać ubezpieczyciela, a w niektórych przypadkach również samego lekarza. 

Dlaczego nie wystarczy pozwać samego szpitala? Chociaż może się to wydawać bardziej skomplikowane, pozwanie większej ilości podmiotów daje pacjentowi większe szanse na uzyskanie świadczeń w sprawiedliwej wysokości. Wybierając podmiot, które chcemy pozwać należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie praktyczne, takie jak np. to czy jeśli pozwiemy samego lekarza, będzie on w stanie wypłacić nam wysokie świadczenie. Dodatkowo o tym czy szpital będzie odpowiadał za błąd konkretnego lekarza, decyduje forma jego zatrudnienia. Inaczej będzie w przypadku lekarzy pracujących w oparciu o umowę o pracę, inaczej - w przypadku lekarzy kontraktowych. Ostatecznie więc, aby dobrze wybrać, najlepiej po prostu skontaktować się z kancelarią prawa medycznego. 

Warto również pamiętać, że chociaż błąd przy porodzie powszechnie nazywamy błędem lekarskim, nie zawsze chodzi dosłownie o błąd lekarza. Równie dobrze błąd przy porodzie może popełnić pielęgniarka, położna czy np. diagnosta. Koniecznie przeczytaj również nasze artykuły o błędzie położnej i o błędzie pielęgniarki.  

 

Ile można wygrać w sprawie o błąd przy porodzie?

Musimy Cię zmartwić, ale na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Sąd ustalając wysokość należnego zadośćuczynienia weźmie pod uwagę takie czynniki jak m.in. rozmiar i stopień cierpień fizycznych i psychicznych dziecka i nieodwracalność skutków błędów oraz to czy dziecko jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Czynników wpływających na ostateczną wysokość zadośćuczynienia może być oczywiście znacznie więcej. Bezpieczniej jest więc nie nastawiać się na to, że jeśli w podobnej sprawie sąd przyznał bardzo wysokie zadośćuczynienie, to identycznie będzie w naszej. O tym ile można wygrać w konkretnej sprawie o błąd przy porodzie czasami decydują detale.

Dobrą dla pacjentów wiadomością jest jednak to, że zadośćuczynienia przyznawane w sprawach o błąd przy porodzie, należą do najwyższych. Z naszego doświadczenia wynika, że zwykle są to kwoty wynoszące od kilkuset tysięcy do nawet ponad miliona złotych. W osobnym artykule pisałyśmy o przykładowych kwotach, przyznawanych pacjentom w sprawach o błąd przy porodzie. 

 

Czy sprawy o błąd przy porodzie są trudne?

Sprawy o błąd medyczny przy porodzie należą do najtrudniejszych. Z tego względu warto, a nawet trzeba, udać się po pomoc do kancelarii, specjalizującej się w błędach medycznych. Tego typu sprawy wymagają nie tylko ogólnej znajomości prawa i procedury cywilnej (a czasami również karnej), ale również podstawowej znajomości zagadnień medycznych. Ponadto, tylko prawnik specjalizujący się w sprawach o błędy medyczne będzie potrafił odpowiednio przesłuchać świadków, a w razie potrzeby - podważyć opinię biegłych. Reprezentacja w sprawach o błędy przy porodzie może być naprawdę złożona i nigdy nie ogranicza się wyłącznie do towarzyszenia klientowi na sali rozpraw.

Sprawy o błąd medyczny przy porodzie są trudne nie tylko ze względu na mnogość formalności i potencjalne trudności w trakcie procesu (których swoją drogą może być bardzo dużo), ale również ze względu na czas ich trwania. Tego typu sprawy potrafią trwać nawet kilka lat. Dwa-trzy lata to absolutne minimum. Jak sama zapewne doskonale wiesz, w tak długim czasie wiele się może wydarzyć. Warto więc, aby rękę na pulsie trzymał specjalista, który dla swoich klientów wygrał już niejedną sprawę o błąd przy porodzie. 

Weź również pod uwagę, że szpital (czyli Twój przeciwnik procesowy) prawdopodobnie nie będzie występował w szpitalu samodzielnie. Nie ma więc sensu już od początku obniżać swoich szans na zwycięstwo. Prawnik w sprawach o błąd przy porodzie jest niezbędny dla ich szczęśliwego i sprawiedliwego zakończenia. Pisałyśmy o tym również w osobnym artykule. 

Sprawa o błąd medyczny przy porodzie - skontaktuj się z nami 

Mamy nadzieję, że udało się nam przekonać Cię, że działając w sprawach o błąd przy porodzie samodzielnie - bardzo ryzykujesz. Jeśli potrzebujesz wsparcia profesjonalistów, koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy kancelarią, specjalizującą się w błędach medycznych, w tym również w błędach medycznych przy porodzie. Dla naszych klientów wygrywałyśmy (i robimy to nadal) naprawdę niebagatelne sumy, znacznie ułatwiające życie dzieci, pokrzywdzonych skutkami błędów przy porodzie. Być może będziemy w stanie pomóc również Tobie. Zadzwoń lub napisz. 

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

Dowiedz się więcej o błędach z naszego bloga http://bladprzyporodzie.pl

Komentarze   
+1 #1 Kamila 2019-06-04 15:23
Bardzo dobry artykuł. Mam zamiar pozwać szpita
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.