Informacja dotycząca obowiązku wnoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej w 2022
Z ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.– Prawo wodne (Dz.U. z 2021poz. 2233), wynika obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne:
• Wodom Polskim w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej oraz wysokości opłaty z tytułu chowu i hodowli ryb,
• wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Ustawa nakłada na Wójta obowiązek poboru opłat za usługi wodne związane ze zmniejszeniem naturalnej retencji terenowej. Art. 269 ustawy Prawo wodne, wprowadza obowiązek uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Zgodnie z art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne będą składały oświadczenia w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.
Wzór oświadczenia jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich.: https://wodypolskie.bip.gov.pl/kzgw/wzor-oswiadczenia-dotyczacego-oplat-za-uslugi-wodne.html
Oświadczenie za 2022 r. należy przesłać na adres: Urząd Gminy w Babicach ul. Krakowska 56, 32-551 Babice lub złożyć osobiście na Dzienniku Podawczym Urzędu, pok. nr 1 lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej ePUAP: /ogi8r1j594/skrytka.
W myśl art. 298 pkt 2 ustawy Prawo wodne podmioty zobowiązane do uiszczenia powyższej opłaty to osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3. użytkownikami wieczystymi gruntów,
4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji; która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty
Ponadto na stronach Wód Polskich zamieszczone zostały również bliższe wyjaśnienia i interpretacje dotyczące kluczowych zagadnień mających wpływ na wielkość i sposób obliczenia opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej:
1.
Wyjaśnienie wątpliwości dotyczących ustalania opłaty za usługi wodne.
2.
Materiał pomocniczy dla gmin w sprawie ustalania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej