Alergia na pyłki – jak sobie z nią radzić

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a rośliny wypuszczają młode listki. Na wiosnę rozpoczyna się również okres pylenia, który niestety okazuje się wyjątkowo uciążliwy dla alergików. Jakie objawy ma alergia na pyłki? Jak poradzić sobie z kłopotliwymi dolegliwościami?

Objawy alergii na pyłki

Alergia na pyłki należy do alergii wziewnych, dlatego że alergeny trafiają do ciała poprzez drogi oddechowe. Objawy pojawiają się gwałtownie, z różnym nasileniem. Występują od wczesnej wiosny nawet do końca jesieni, w zależności od tego, na jakie pyłki jest się uczulonym.

Najbardziej charakterystycznym objawem alergii na pyłki jest alergiczny nieżyt nosa. Dolegliwość potocznie nazywana katarem siennym wiąże się z obfitą, cieknącą, wodnistą wydzieliną z nosa. Niedrożności nosa może towarzyszyć częste kichanie, świąd skóry w okolicy nozdrzy oraz spływanie śluzu po tylnej ścianie gardła. Objawem alergii na pyłki bywa też alergiczne zapalenie spojówek. Powieki stają się przy nim zaczerwienione i opuchnięte. Oczy swędzą i mocno łzawią.

Kontakt z alergenami może prowadzić też do astmy alergicznej, wiążącej się z atakami gwałtownego kaszlu i trudnościami z oddychaniem. W rzadszych przypadkach w styczności z pyłkami roślin dochodzi do objawów skórnych (wysypka, zaczerwienienie), gorączki czy dolegliwości związanych z układem trawiennym. Jeżeli zaobserwuje się u siebie wcześniej opisane symptomy, warto udać się do alergologa.

Leki na alergię bez recepty

Lżejsze objawy alergii na pyłki można złagodzić, stosując dostępne bez recepty leki na alergię. Pierwszą grupą preparatów pomagających radzić sobie z uciążliwymi objawami są środki antyhistaminowe. Mają one za zadanie zmniejszyć wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za wystąpienie symptomów alergii. Ograniczenie wytwarzania substancji przynosi zauważalną poprawę i łagodzi kłopotliwe objawy.

Drugą grupą leków na alergię są środki łagodzące poszczególne symptomy. Na katar sienny warto zastosować krople udrażniające nos i zmniejszające przekrwienie śluzówki. Preparat ograniczy ponadto produkcję wodnistej wydzieliny. W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek można zastosować przeciwalergiczne krople do oczu. Złagodzą świąd i pieczenie spojówek. Wypłuczą też z oczu drażniące alergeny i zadziałają nawilżająco.

Inne sposoby walki z alergią na pyłki

Aby poradzić sobie z alergią na pyłki, oprócz stosowania leków warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad w czasie intensywnego pylenia roślin. Dzięki takiemu postępowaniu można ograniczyć swój kontakt z alergenami i uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Przede wszystkim w okresie pylenia trzeba omijać miejsca, gdzie rośnie dużo aktualnie pylących roślin. Spacery poza ogrodem najlepiej odbywać w godzinach porannych, wieczornych i po deszczu. Wówczas w powietrzu unosi się mniej pyłków. Z tego samego względu zaleca się wietrzyć mieszkanie na wieczór. W ciągu dnia w powietrzu unosi się więcej pyłków, więc do domu docierałoby sporo alergenów. Po powrocie do domu warto zdjąć ubrania i wrzucić je do prania, a następnie wziąć prysznic. W ten sposób można pozbyć się pyłków osiadłych na skórze czy tkaninach. W czasie pylenia lepiej nie otwierać okien podczas jazdy samochodem i korzystać z klimatyzacji. Ponadto mieszkanie alergika musi być regularnie sprzątane w celu usunięcia alergenów.

Alergia na pyłki może być bardzo uciążliwa, dlatego warto znać sposoby na ograniczenie jej objawów. Jeżeli narzeka się na niedrożny nos, kichanie, łzawiące oczy i kaszel, najlepiej odwiedzić alergologa. Można skorzystać też z leków na alergię dostępnych w aptece. Co więcej, w walce z alergią sprawdzą się wyżej opisane sposoby na ograniczenie kontaktu z alergenami. Dzięki nim wiosna lub inny okres pylenia będą łatwiejsze do przetrwania i ograniczy się częstotliwość występowania męczących objawów.