80. rocznica bitwy pod Monte Cassino: Polacy na pierwszej linii
Bitwa pod Monte Cassino była jednym z najważniejszych starć II wojny światowej, w którym polscy żołnierze odegrali kluczową rolę. W 80. rocznicę tych wydarzeń warto przypomnieć sobie o bohaterstwie i poświęceniu, które doprowadziły do zwycięstwa.
  1. Walki o Monte Cassino trwały od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku.
  2. Atak 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych zakończył się sukcesem 18 maja 1944 roku.
  3. Polscy żołnierze zatknęli polską flagę na ruinach klasztoru.
  4. Na Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojenny.

Monte Cassino, niewielkie włoskie wzgórze, stało się miejscem jednej z najcięższych i najkrwawszych bitew II wojny światowej. Walki o strategicznie położony benedyktyński klasztor trwały od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku. Losy bitwy były zmienne, a zdobycie wzgórza wydawało się niemal niemożliwe.

W końcu to 2 Korpus Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem generała Władysława Andersa przełamał niemiecką obronę. 18 maja 1944 roku wzgórze Monte Cassino zostało zdobyte, a niemieccy żołnierze musieli się poddać. O godzinie 10:20 żołnierz 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął na ruinach klasztoru pułkowy proporczyk. Chwilę później obok niego powiewała biało-czerwona flaga.

W południe tego samego dnia plutonowy Emil Czech zagrał Hejnał Mariacki, co stało się symbolem polskiego zwycięstwa. W 1945 roku na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, który stał się miejscem spoczynku dla 1072 polskich żołnierzy. Wejścia do nekropoli strzegą dwa monumentalne orły, a na posadzce cmentarza znajduje się napis: "PRZECHODNIU, POWIEDZ POLSCE, ZEŚMY POLEGLI WIERNI W JEJ SŁUŻBIE."

Jednym z poległych bohaterów był starszy strzelec Eugeniusz Łatak, urodzony 13 lipca 1923 roku w Regulicach. Mieszkał na Brzezinach, a we wrześniu 1939 roku, po wybuchu wojny, uciekł przed Niemcami na wschód Polski. Jego ojciec zginął w nieznanych okolicznościach, siostra została wywieziona na Syberię, a matce udało się wrócić do domu. Eugeniusz trafił do Armii Andersa i zginął dzień przed zdobyciem wzgórza - 17 maja 1944 roku.

Bitwa pod Monte Cassino, często nazywana Bitwą Narodów II wojny światowej, jest porównywana do napoleońskiej Bitwy Narodów pod Lipskiem z 1813 roku. Polscy żołnierze walczyli z determinacją i poświęceniem, co zostało uwiecznione w piosence Feliksa Konarskiego, w której pisał:

"Czy widzisz te gruzy na szczycie!?
Tam wróg twój się kryje, jak szczur!
Musicie! Musicie! Musicie!
Za kark wziąć i strącić go z chmur!
I poszli szaleni, zażarci,
I poszli zabijać i mścić!
I poszli - jak zawsze uparcie,
Jak zawsze za honor się bić!"

Wspomnienie tych wydarzeń jest przypomnieniem o niezwykłym bohaterstwie i poświęceniu polskich żołnierzy, którzy walczyli nie tylko za wolność swojego kraju, ale także całej Europy. Miejsce to na zawsze pozostanie symbolem odwagi i niezłomności.


Na podstawie: UM Alwernia