Whisky to trunek o wielu twarzach. Jej smak i aromat zależy od składników, sposobu produkcji, czy regionów, w którym powstaje. Dlatego warto przyjrzeć się historii whisky i charakterystyce jej poszczególnych odmian.

Jak narodziła się whisky?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, że początki whisky związane są z Irlandią i Szkocją. Jeśli wierzyć legendom, to jako pierwsi stworzyli ją iryjscy mnisi w VII wieku. Ówczesną „wodę życia” uzyskiwano z produktów fermentacji owoców. Miała ona wydłużać życie i leczyć różnego rodzaju bóle. Z czasem mnisi wprowadzili ten trunek do Szkocji, gdzie także został przyjęty z ogromnym entuzjazmem. Do rozwoju tej branży przyczynili się także Anglicy, którzy od XVIII wieku próbowali podporządkować sobie tamtejsze ziemie i gorzelnie. Restrykcyjne prawo sprawiło, że produkcja whisky przeniosła się do podziemia, z czym związane są różnego rodzaju legendy. Dziś whisky produkuje się na całym świecie. Każdy z ośrodków robi to według własnej receptury. Dzięki temu możemy wybierać spośród wielu odmian o różnym aromacie i smaku.

Single grain whisky – co to takiego?

Przez lata powstało wiele odmian whisky. Szkoci uchwalili nawet The Scotch Whisky Act, by uchronić swoje wyroby przed marnymi podróbkami. W myśl tego aktu szkocką whisky może być nazwana tylko ta, która jest w całości produkowana na terenie Szkocji. W kraju istnieje wiele regionów, w której produkuje się ów trunek. Najbardziej szlachetny jest single malt. To whisky wyprodukowana w całości z wody, drożdży i słodu jęczmiennego. Zupełnie inaczej tworzy się single grain whisky. Znajdziesz ją tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/. Trunek ten uzyskuje się z kilku odmian zbóż. Przede wszystkim jest to jęczmień, pszenica, żyto oraz kukurydza. Single grain whisky powstaje w Lowlands. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji blend. Czysta, butelkowana wersja single grain whisky jest bardzo rzadka. Koneserzy uważają ją za trunek drugiej kategorii. Warto jednak rozglądać się za edycjami specjalnymi trunku.

Single grain whisky – co warto wiedzieć o szkockiej whisky?

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.