Kiedy ceny paliwa szybują w górę, ci, którzy mają takie możliwości szukają sposobów na obniżenie kosztów transportu. Część osób wybiera komunikację publiczną, część po prostu przesiada się na rower. Są też tacy, którzy decydują się podróżować wspólnie, równomiernie partycypując w kosztach paliwa. Są to osoby, które się znają, pracują lub studiują razem w tym samym miejscu. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy nie nie znamy nikogo, z kim moglibyśmy podróżować? Z rozwiązaniem przychodzi carpooling. To angielskie słowo tłumaczone jest najczęściej jako podwożenie, wspólne podróżowanie.
Idea carpoolingu nie jest nowa. To forma podróżowania, polegająca na tym, że nieznane sobie osoby, ale podróżujące w tym samym kierunku i o tej samej porze, kontaktują się ze sobą na podstawie ogłoszenia celem wspólnych przejazdów, a następnie razem ustalają warunki podróży. Początki carpoolingu, jako idei wspólnego przejazdu datowane są już na lata 50 XX wieku, rozpowszechnione szczególnie w latach 70 w Europie i USA w czasie tzw. kryzysu paliwowego. Podobne akcje miały miejsce również w Polsce w latach PRL, kiedy prowadzona była prowadzona kampania pod nazwą „podwieź sąsiada”.
Gdzie znaleźć informacje i ogłoszenia osób chętnych podróżować razem? Najprościej wyszukać je w Internecie wpisując w wyszukiwarkę "carpooling" lub "wspólne podróżowanie", znaleźć je można także na lokalnych forach dyskusyjnych i tablicach ogłoszeniowych. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie wychodząc naprzeciw ewentualnym potrzebom mieszkańców uruchomiło na swojej stronie internetowej specjalną zakładkę "wspólne podróżowanie". Można tam zostawić namiary na siebie oraz treść ogłoszenia. Przez pierwsze dwa tygodnie zarejestrowały się w niej tylko trzy osoby. Czy z czasem podstrona wypełni się chętnymi?
Carpooling bywa czasami błędnie nazywany internetowym autostopem lub e-autostopem. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie zasadnicze różnice: podczas gdy autostop jest spontaniczny i zwykle bezpłatny, w przypadku carpoolingu kierowca i pasażer umawiają się na przejazd z wyprzedzeniem, poza tym w grę wchodzi zwrot części kosztów podróży. Cytat pochodzi z Wikipedii fot. Radosław Drożdżewski / Wikipedia (CC BY SA 2.5)