Stalexport, zarządca autostrady A4 postanowił podnieść o 1 zł opłaty dla samochodów osobowych korzystających z przejazdu w jedną stronę. Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą za przejazd przez bramki 9 zł zamiast dotychczasowych 8 zł. Zatem w dwie strony będzie to łącznie 18 zł, czyli w rzeczywistości 2 złote podwyżki.

Podwyżka jest tłumaczona między innymi wzrostem podatku VAT a także omijaniem przez kierowców ciężarówek autostrad w związku z dużymi opłatami. Warto tu zaznaczyć, że przejazd całym odcinkiem autostrady kierowcy "TIRów" muszą zapłacić aż 49 złotych.

- Żadna podwyżka nie jest dla kierowców dobrą informacją, dlatego przed rokiem postanowiliśmy finansować wyższy podatek VAT z własnych środków i utrzymaliśmy opłaty na niezmienionym poziomie. Spadek liczby samochodów ciężarowych, w związku z likwidacją winiet i wprowadzeniem od 1 lipca 2011 roku rzeczywistego poboru opłat dla tej kategorii pojazdów, rosnące koszty utrzymania autostrady i zwiększony zakres inwestycji – także o prace nieprzewidziane pierwotnie w umowie koncesyjnej – powodują konieczność zaktualizowania stawek – mówi Rafał Czechowski, rzecznik SAM S.A.

Pomimo cyklicznych podwyżek liczba kierowców korzystających z autostrady stale rośnie. Od średnio 28 tysięcy pojazdów na dobę w 2007 roku do 30 tysięcy w roku 2010.