Minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Dotychczasowe sądy rejonowe przekształcone zostaną w wydziały zamiejscowe sądów okręgowych.

Zdaniem ministra zmiany takie są konieczne. - Wszyscy widzimy, nawet na przykładzie sprawy Amber Gold, że polskie sądownictwo nie funkcjonuje tak jakbyśmy tego oczekiwali. Konieczne są głębokie zmiany ustawowe i organizacyjne" - powiedział w sobotę w Krakowie PAP Gowin. Minister sprawiedliwości jest zdania, że przekształcenie mniejszych sądów w wydziały zamiejscowe sądów większych, sprawi że sędziowie orzekać będą wtedy, gdy będą mieć więcej czasu nie tylko w jednym sądzie ale w dwóch a może trzech.

Jak informuje ministerstwo "po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa - sąd w miejscowości x, będzie teraz wydziałem zamiejscowym, większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta". Pośród 79 jednostek, które zostaną przekształcone nie ma sądu rejonowego w Chrzanowie. - Nie zostaliśmy wymienieni na liście, więc u nas w sądzie wszystko bez zmian - mówi Jolanta Polak, kierownik finansowy sądu rejonowego w Chrzanowie. Zmiany w resorcie nie dotkną więc mieszkańców powiatu chrzanowskiego, a urzędnicy i sędziowie mogą więc spać spokojnie.