Choć na terenie powiatu chrzanowskiego nie brakuje niepełnosprawnych, to często brakuje pieniędzy na ich rehabilitację i pomoc w codziennym życiu. Tym razem się udało. Nawet 12 tysięcy zł dofinansowania do sprzętu może otrzymać potrzebujący w ramach programu „Aktywny Samorząd“. Opierał się on będzie na współpracy między wojewódzkim ośrodkiem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie. - „Aktywny Samorząd“ obejmuje zadania, których do tej pory nie realizowaliśmy jako oddział powiatowy, tylko odsyłaliśmy je do oddziałów wojewódzkich PFRON- mówi Jolanta Szynowska, dyrektor chrzanowskiego PCPR. Program skierowany jest do osób z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności z tytułu dysfunkcji narządu ruchu.
Pomoc obejmowała będzie dziewięć obszarów. - Jest to połączenie wcześniejszych programów celowych takich jak „Komputer dla Homera“ czy „Pegaz“ - mówi Szynowska. Niepełnosprawni będą mogli starać się o dofinansowanie do specjalistycznych sprzętów, takich jak: wózki elektryczne, oprzyrządowanie do samochodu oraz urządzenia lektorskie i braillowskie. Program obejmuje również pomoc w sfinansowaniu szkoleń komputerowych, prawa jazdy kat. B a nawet opłatę za żłobek lub przedszkole dla pracującej osoby niepełnosprawnej, posiadającej dzieci w tym wieku. Jednak, żeby nie było tak prosto, w projekcie zawarte są dodatkowe wymagania, które należy spełniać. - Na przykład aby móc ubiegać się o dofinansowanie do specjalistycznego sprzętu komputerowego trzeba mieć dysfunkcję obydwóch kończyn górnych. Ale aby otrzymać dotację do szkolenia komputerowego trzeba mieć zakupiony specjalistyczny sprzęt komputerowy lub urządzenie lektorskie czy braillowskie - mówi Jolanta Szynowska. O pomoc finansową przeznaczoną na wózek elektryczny mogą ubiegać się osoby, które nie mogą poruszać się na wózku o napędzie ręcznym.
Wnioski można składać do końca sierpnia w siedzibie PCPR-u przy ul. Topolowej 16. Wszelkie informacje dotyczące programu są dostępne w siedzibie PCPR lub po numerem telefonu (32) 624 11 30. - Preferencyjnie traktować będziemy ludzi z terenów wiejskich, w wieku aktywności zawodowej lub dzieci i nastolatki do 18 roku życia, oraz młodzież studiującą - zapewnia Szynowska.
Jolanta Szynowska