Po raz 12 libiążanie w oryginalny i charakterystyczny dla siebie sposób obchodzili rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjna Msza Święta w intencji ojczyzny w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego z udziałem reprezentantów samorządu, Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego „Janina”, chóru „Bel Canto”, służb mundurowych, pocztów sztandarowych organizacji społecznych, miała szczególny wymiar. W jej trakcie społeczność szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców przekazała na ręce Burmistrza Libiąża i Proboszcza Stanisława Marchewki urnę z ziemią katyńską.
Po Mszy złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Libiążu. Wieczorem około 1200 osób wzięło udział w niepowtarzalnej Biesiadzie Patriotycznej. Tym razem, z uwagi na przypadającą na ten rok 20 rocznicę działalności libiąskiego chóru „Canticum Canticorum”, impreza odbyła się pod hasłem „Śpiewać każdy może”.
- Jak dotychczas największa frekwencja na naszych próbach wynosiła 108 osób. Państwo swoją obecnością zdecydowanie ustanowiliście nowy rekord – powitał uczestników dyrygent i założyciel chóru Piotr Ciuła.
Wspólnie według wskazówek dyrygenta odśpiewano między innymi takie szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej jak: „Dwudziestolatki”, „Piechotą do lata”, „Smutna piosenka retro”, „Takie tango”, „Ach śpij kochanie” oraz „Ściernisko”.
Do śpiewającej odpowiedzi zostali wywołani także Burmistrz Libiąża Jacek Latko i Poseł Tadeusz Arkit, którzy wspólnie z jubilatami wykonali piosenkę „Mój Libiąż”.
Oczywiście nie zabrakło życzeń i odśpiewania „Sto lat” dla dwudziestoletniego już Canticum Canticorum. Jubilaci otrzymali w prezencie wielki tort od mieszkańców gminy Libiąż. Wyróżniono także trójkę chórzystów, którzy są w zespole od początku jego istnienia. Dorobek zespołu na przestrzeni dwóch dekad można było prześledzić na specjalnie przygotowanej wystawie. Uczestnicy imprezy mogli poznać chór także od innej strony. Zabawne momenty z historii Canticum Canticorum odsłonił zrealizowany na okoliczność jubileuszu film. Tą największą w Polsce „próbę chóru” zakończyła zabawa taneczna przy tradycyjnych polskich melodiach.
Pozostałe zdjęcia:
Informacja i zdjęcia Libiąskie Centrum Kultury