Jeżeli należysz do osób spłacających kredyt hipoteczny, to wiesz, że mogłeś wybrać między ratami stałymi i malejącymi. Czy wiesz, że na rynku są dostępne również chwilówki z ratą malejącą? Sprawdzamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Szybkie pożyczki z ratą malejącą w ofercie firm pożyczkowych

Firmy pożyczkowe dynamicznie się rozwijają i wprowadzają do oferty nowe produkty, które mogą zainteresować potencjalnych klientów. Świetnym przykładem są pożyczki z ratą malejącą. Jeszcze kilka lat temu na ratę malejącą mogli zdecydować się wyłącznie klienci zaciągający kredyt na zakup nieruchomości. Dziś pożyczki z ratą malejącą są dostępne zarówno w ofertach banków, jak i firm pożyczkowych. Listę firm oferujących pożyczki z ratą malejącą znajduje się na tej stronie internetowej: Moneystore.pl/rata-malejaca-w-pozyczce-pozabankowej.

Czym jest rata malejąca? Klient, który decyduje się na raty malejące, z miesiąca na miesiąc spłaca coraz niższą ratę. Pożyczka z ratą malejącą to ciekawa i korzystna alternatywa dla pożyczek z ratą stałą, w przypadku których przez cały okres spłaty zobowiązania klient spłaca raty w podobnej wysokości.

Co składa się na ratę pożyczki?

Osoby zamierzające zaciągnąć pożyczkę, mogą wybrać raty stałe lub malejące. Które będą korzystniejsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, co składa się na ratę pożyczki. Każda rata składa się z części:

  • kapitałowej – to po prostu kwota, którą pożyczył bank lub firma pożyczkowa, a której spłata została rozłożona na np. 12 lub 24 miesiące,
  • odsetkowej – to stopa procentowa ustalana przez NBP oraz marża, czyli wynagrodzenie firmy pożyczkowej lub banku.

Dodatkowo do każdej raty pożyczki mogą zostać doliczone dodatkowe koszty. Przykładowo firmy pożyczkowe naliczają prowizję.

Rata równa – kiedy się na nią zdecydować?

Zarówno pożyczki, jak i kredyty z ratą równą są najpopularniejszymi opcjami, na które decydują się klienci. Nie jest to przypadek, bo wybór raty stałej korzystnie wpływa na zdolność kredytową pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy. Fakt, że rata pożyczki czy kredytu przez cały okres spłaty zobowiązania jest stała, sprawia, że spłata zobowiązania wiąże się z mniejszym ryzykiem. W pierwszych miesiącach spłaty pożyczki w domowym budżecie nie trzeba rezerwować więcej pieniędzy.

Wybór pożyczki z ratą równą jest szczególnie korzystny dla osób, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Z drugiej strony stracić mogą osoby pożyczające na kilka lat – muszą one liczyć się z tym, że rata może wzrosnąć, jeżeli zmieni się stopa procentowa.

Kiedy rata malejąca jest dobrym wyborem?

Mimo że raty stałe są najbardziej popularne, to wybór rat malejących również ma zalety. Przede wszystkim część kapitałowa jest dzielona przez liczbę miesięcy, przez które zobowiązanie będzie spłacane. Jeżeli chodzi o część odsetkową, to jest ona obliczana proporcjonalnie do kapitału pozostałego do spłaty. W efekcie każda kolejna rata jest niższa od poprzedniej – z miesiąca na miesiąc klient płaci coraz mniej.

W zależności od wysokości pożyczki oraz czasu, na jaki została ona udzielona, klienci, którzy wybiorą raty malejące, mogą sporo zaoszczędzić. Najwięcej pozostaje w portfelach osób zaciągających kredyty hipoteczne, ale także pożyczkobiorcy mogą zyskać. To właśnie główny powód, dla którego warto rozważyć możliwość skorzystania z rat malejących.

Osoby, które z uwagi na zdolność kredytową nie mają szansy na pożyczkę z ratami malejącymi, powinny postarać się spłacić pożyczkę przed ustalonym z bankiem terminem. Wcześniejsza spłata pożyczki pozwala obniżyć koszty naliczone przez firmę pożyczkową.

Komentarze   
-2 #1 med123 2018-06-08 15:15
jak syzbka kasa to tylko w chwilowkach, tak uwazam, znajomi stosuja i ja sie tez zastanawiam cyz nie wziac, czy korzystal moze ktos z vivus.pl ? wlasnie sie zastanaiwam cyz ta pierwsza pozyczka serio jest bez zadnych oplat
Cytować
-2 #2 Oliwka08 2018-06-13 08:54
tak, ja kiedys korzystalam i dla pierwszej pozyczki nie bylo zadnych ukrytych kosztow ani odsetek, wiec serio moge polecic, jakc os tu sa jakies opinie vivus.pl/moje-f inanse/wez-pozy czke/
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.