Rozbój, jego oblicza i konsekwencje

 10 kwietnia b.r. pracownica punktu z prasą w Chrzanowie, realizowała swoje codzienne obowiązki zawodowe.

Po godz.13.00 do saloniku  wszedł zamaskowany mężczyzna i zażądał od niej wydania gotówki znajdującej się w kasie. O tym, że nie żartuje świadczył tłuczek do mięsa z tasakiem, który mężczyzna  trzymał w ręku i okazał  kobiecie żądając pieniędzy. Przerażona pracownica nie miała wątpliwości co do intencji mężczyzny i  wydała banknoty, które posiadał w kasie. Rozbojarz dla pewności przeszukał jednak szufladę zabierając jeszcze wszystkie drobne. W sumie ukradł ok. 500 zł, po czym wybiegł w niewiadomym kierunku.

Okoliczności zdarzenia uniemożliwiały pokrzywdzonej zapamiętanie wyglądu zamaskowanego napastnika. Policjanci Wydziału Kryminalnego nie potrzebowali jednak wiele czasu, by ustalić personalia przestępcy. Do zatrzymania doszło trzy dni po zdarzeniu, 34- latek z Chrzanowa usłyszał zarzut dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie sąd zastosował wobec 34- latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

W dn.15.06.2018r. mieszkaniec miejscowości Wielmoża zgłosił w Komisariacie Policji w Trzebini , że nieznany mu sprawca nad zalewem Balaton grożąc mu pobiciem, zerwał  łańcuszek o wart.700 zł z jego szyi, po czym uciekł. Policjanci z KP w Trzebini zatrzymali sprawcę rozboju, którym okazał się być 23 – letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania  i odzyskali skradziony  łańcuszek.

17 czerwca b.r Sąd Rejonowy w Chrzanowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres jednego miesiąca.  

Wyżej przytoczone przykłady są autentycznymi zdarzeniami i pomimo różnego przebiegu i zastosowanych w celu dokonania kradzieży środków są to rozboje. Rozbój jest jednym z najcięższych przestępstw w z kodeksu karnego zagrożonym bardzo wysoką karą, bo jej górna granica wynosi 12 lat pozbawienia wolności. Każdy sprawca rozboju powinien wiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem,  po tym jak zostanie mu przedstawiony zarzut i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego, prokurator wystąpi do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. To najbardziej restrykcyjny i dotkliwy z całej palety stosowanych przez sądy i prokuratury środków, ma zabezpieczyć przebieg postępowania przed  m.in. wpływaniem na świadków, zacieraniem śladów i dowodów.

Celem rozboju jest kradzież ( czegokolwiek i wartość skradzionej rzeczy nie ma tu znaczenia), by jej dokonać sprawca zachowuje się na jeden z poniżej wskazanych sposobów:

  • stosuje przemoc względem osoby,
  • grozi natychmiastowym użyciem przemocy wobec osoby,
  • doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

Wymienione zachowanie sprawcy musi być środkiem potrzebnym do dokonania kradzieży. Dopuszczając się takiego przestępstwa sprawca często nie zdaje sobie sprawy, że popełnia jedno z najpoważniejszych przestępstw. Rozbój jest nawet wówczas, jeśli uderzył lekko ofiarę, by jej ukraść np. telefon komórkowy lub w swojej ocenie wcale nie miał zamiaru zrealizować groźby, którą kierował do pokrzywdzonego, by dokonać kradzieży należącego do niego przedmiotu.

 

  • środki zapobiegawcze można stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego( podejrzanego) nowego, ciężkiego przestępstwa.

 

Każdy sprawca rozboju powinien wiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem,  po tym jak usłyszy zarzut i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego, prokurator wystąpi do sądu o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. To najbardziej restrykcyjny i dotkliwy z całej palety stosowanych środków, później perspektywy skazanego są równie mało optymistyczne. W  najkorzystniejszej dla siebie sytuacji rozbojarz w zakładzie karnym spędzi 2 lata, natomiast  w najgorszym 12 lat.

 

 

 (Zdj. poglądowe)

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio