spalarnia śmieci trzebinia chrzanów

Burmistrz Trzebini i Chrzanowa chcą podejść w nowoczesny sposób do problemu śmieci. Czy mieszkańcy to zaakceptują?

 

Dnia 17 grudnia 2009 w biurze Rady Miasta Trzebinia odbyło się spotkanie na którym obecni Burmistrzowie Trzebini – Adam Adamczyk oraz Chrzanowa – Ryszard  Kosowski i Radni trzebińscy postanowili się zmierzyć z bardzo przyszłościowym pomysłem – budowy spalarni odpadów dla małopolski zachodniej. Spotkanie było okazją do wstępnych dyskusji na ten temat.
Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski podkreślał, że należy myśleć o tym co będzie w przyszłości a nie tym co jest teraz. Obecnie mamy składowisko odpadów w Balinie, lecz jego możliwości wyczerpią się za następne 10-15 lat. Na przekór lokalnym samorządowcom dodał, że musimy być innowacyjni, pierwsi podjąć działanie bo takie projekty mają największe szanse na dofinansowanie Zwrócono się do innych powiatów w Małopolsce zachodniej a także do miasta Jaworzno i wstępnie 80% z nich jest przychylne temu pomysłowi.

Padło kilka propozycji lokalizacji na terenie Trzebini i Chrzanowa. To między innymi tereny po ZG Trzebionka, KWK Siersza (po szybie Artur) a także obszar przy Elektrowni Siersza. Chrzanów wstępnie proponuje obok obecnego składowiska w Balinie, rejon oczyszczalni ścieków oraz koło osadnika do  ZG Trzebionka przy torach kolejowych. Wspomniano także o Libiążu - KWK Janina 2 (upadowa).

Koszt takiej inwestycji to około 600 milionów złotych. Finansowane mogło by to być częściowo z Unii (padła kwota ok 400 mln dotacji), część w ramach udzielenia koncesji operatorowi w zamian za eksploatacje.

Burmistrzowie podkreślali, że nie wypowiadają się jako eksperci. Doskonale zdają sobie sprawę, z faktu, że trzeba zlecić przeprowadzenie analizy „wielokryterialnej” gdzie oprócz badania możliwości realizacji takiej inwestycji, decyzji środowiskowej itp. należy ten problem przedstawić także mieszkańcom i przeprowadzić konsultacje społeczne.



Spalarnia mogłaby „przyjąć” rocznie 100-200 tys ton śmieci rocznie. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i odpowiednim doborze lokalizacji spalarnia dawała by możliwości odzysku energii elektrycznej z procesu spalania śmieci pozyskiwania i uzdatniania wody (np. spod ZG Trzebionka) a także kilku innym aspektach technicznych, sugerujących wykorzystanie jako elektrociepłowni co przekładało by się na dodatkowe dochody dla gmin.

Cały proces przygotowawczy musi zakończyć się do końca czerwca 2010 roku (by móc skorzystać z dotacji unijnych). Na pytanie „a co jak się nie uda” Ryszard Kosowski śmiało odpowiedział, że jest możliwość realizacji inwestycji przez prywatne przedsiębiorstwo.

Spalarnia nie powstanie od razu – to okres za minimum 5-7 lat. Ale jak dodaje Ryszard Kosowski teraz mamy okazję bo „kto pierwszy ten lepszy” i dzięki temu w przyszłości nie będziemy musieli wozić śmieci do innych lokalizacji i dodatkowo za to płacić zamiast zarabiać.



Radnych interesowała także kwestia co z innymi odpadami, tj. gruzem i ziemią, wskazując na problem pewnej hałdy w Młoszowej, która się powiększa. Z kolei radnego Wołocha nie interesowała kwestia zarobku, a kwestia zanieczyszczenia środowiska, które to może spowodować.


Informacje:

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) (także: spalarnia, ekospalarnia) - zakład zajmujący się utylizacją (spalaniem) odpadów komunalnych (śmieci). Jest ostatnim etapem ekologicznego systemu gospodarki odpadami. To najtańsze optymalne rozwiązanie, stosowane obecnie w większości europejskich krajów.

Do spalarni trafiają odpady domowe, ponadwymiarowe i przemysłowe, których nie da się już odzyskać poprzez segregację i kompostowanie (np. przedmioty użytkowe, meble, ubrania). Śmieci są palone w kotłach, w których temperatura osiąga niemal tysiąc stopni Celsjusza. Cały proces przebiega w hermetycznych pomieszczeniach, co zapobiega wydobywaniu się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów. Energia powstała podczas spalania jest wykorzystywana do produkcji ciepła i prądu, zaś wydzielające się w trakcie gazy są oczyszczane. Pozostałości w postaci pyłów i żużli używane są do budowy dróg oraz produkcji bloków betonowych.

Jak to działa:
Śmieci posiadają wysoką wartość energetyczną, więc możliwa jest ich obróbka termiczna. Spalarnia odpadów nie tylko utylizuje śmieci, ale pozwala też na odzyskanie energii, która może być wykorzystywana w miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrycznej. Ze spalania 1 tony odpadów komunalnych można osiągnąć tyle energii co z 200 litrów ropy naftowej. Ze spalania 1 tony odpadów po sortowaniu, tyle co z 220 litrów ropy naftowej. Jakość techniczna dostępnych obecnie rozwiązań gwarantuje przeprowadzenie całego procesu pod kontrolą i czyni go całkowicie bezpiecznym ekologicznie. Nowoczesne spalarnie są obiektami ekologicznymi, spełniającymi bardzo ostre wymagania emisji zanieczyszczeń. Ilość dioksyn powstałych podczas spalania nie może przekroczyć rygorystycznej normy 0,1 nanograma na m3. Bezpieczeństwo obiektu gwarantuje ciągły monitoring emisji oraz regularne kontrole ekspertów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej.

Zalety

* znaczące zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska - żużle i popioły stanowią 30% ilości spalanych odpadów, pyły poprocesowe – 5%,
* likwidacja uciążliwości zapachowych,
* ograniczenie szkodliwości odpadów,
* eliminacja zanieczyszczeń biologicznych,
* wychwytywanie zanieczyszczeń chemicznych,
* odzysk energii z odpadów – zmniejszenie zapotrzebowania na pewną ilość energii produkowaną z tradycyjnych źródeł (np. z węgla),
* minimalizacja miejsca potrzebnego na budowę infrastruktury gospodarki odpadami –teren potrzebny na budowę spalarni to ok. 4-5 ha, natomiast teren potrzebny na składowisko to ok. 45 ha,
* odzysk materiałowy – wykorzystanie pozostałości stałych po spaleniu do budowy dróg,

Nowoczesna spalarnia odpadów w szedzkim Malmö. fot. Johr (licencja GNU FDL)

W krajach europejskich działa około 440 instalacji. W większości przypadków są one wpisane w system zagospodarowania odpadów. We Francji jest aż 128 spalarni, a rekordzistą pod względem ilości spalanych śmieci jest Dania, gdzie w 40 Zakładach Termicznego Przekształcania Odpadów utylizuje się 54 procent śmieci. W Niemczech funkcjonuje 66 obiektów tego typu. Wśród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej liderem są Czechy, które dysponują nowoczesną instalacją w Libercu oraz modernizowanymi spalarniami w Brnie i w Pradze.

 

źródło:

  • własne, fot. Annihilator
  • Informacje o spalarniach - Wikipedia (licencja GNU FDL)