Ubranie robocze – rodzaje, zastosowanie i właściwości

Ubranie robocze to podstawowe wyposażenie pracowników wielu branż. Ochronna odzież wymagana jest m.in. w budownictwie, medycynie, gastronomii czy przemyśle. Rodzaj i właściwości ubrań roboczych zawsze należy dostosować do wymogów BHP.

W jakich branżach pracownicy muszą nosić ubranie robocze?

Ubranie robocze zwykle kojarzone jest z osobami pracującymi na budowie, w branży monterskiej lub remontowej. Jednak zapotrzebowanie na odzież ochronną jest bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Jest tak, ponieważ ubranie robocze to również nieodłączne wyposażenie pracownika zatrudnionego w szeroko pojętym przemyśle, energetyce, gastronomii czy przetwórstwie spożywczym.

Specjalnej odzieży potrzebują także osoby pracujące na drogach, lotniskach czy innych miejscach, w których występuje ryzyko wypadku komunikacyjnego. Przedstawiciele służby zdrowia są kolejną grupą zawodową, która korzysta z roboczych ubrań. Pielęgniarki, lekarze lub ratownicy medyczni potrzebują odzieży spełniającej szpitalne wymogi w kwestii bezpieczeństwa i higieny.

Rodzaje odzieży roboczej

Ze względu na szerokie zastosowanie odzieży ochronnej w tej kategorii produktowej znajduje się wiele różnych artykułów. Wśród ubrań roboczych można znaleźć zarówno ochronne kombinezony, jak i specjalistyczne kurtki oraz bluzy robocze, fartuchy medyczne, ostrzegawczą odzież odblaskową czy odzienie przystosowane do warunków spawalniczych.

Kompleksowe ubranie robocze często składa się z dodatków takich jak rękawice bądź nakrycia głowy. Przykładowo robotnicy potrzebują kasków zabezpieczających, a w branży gastronomicznej pracownicy powinni nosić czepki kucharskie. Buty również wchodzą w zakres odzieży roboczej. Odpowiednie obuwie o antypoślizgowej podeszwie potrzebne jest m.in. medykom.

Jako ubranie robocze należy zaliczyć również termoaktywną bieliznę. Przydaje się ona wszystkim osobom, które pracują fizycznie lub wykonują swoje obowiązki na świeżym powietrzu. Higroskopijna struktura dzianiny zadba o to, aby ciało nie było mokre ani od potu, ani od opadów, rosy czy innego czynnika zewnętrznego. Dodatkowo termiczna bielizna umożliwi utrzymanie optymalnej temperatury ciała.

Jakie powinny być właściwości odzieży ochronnej?

Różnorodność przeznaczenia ubrań roboczych sprawia, że nie można jednoznacznie określić tego, jakie powinny mieć one właściwości. Odzież ochronna na pewno musi być wytrzymała i dostosowana do konkretnych warunków pracy. Wodoszczelność, odporność chemiczna, oddychalność czy niepalność to tylko niektóre właściwości, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubrań roboczych.