Trzebinia: obywatel Kirgistanu zatrzymany za nielegalny pobyt

3 min czytania
 Trzebinia: obywatel Kirgistanu zatrzymany za nielegalny pobyt

To już kolejna interwencja straży granicznej w regionie. 9 lipca funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas rutynowej kontroli legalności pobytu cudzoziemców odkryli, że obywatel Kirgistanu przebywa na terenie strefy Schengen o… 265 dni dłużej, niż pozwalały mu na to dokumenty.

Jak informuje Straż Graniczna, mężczyzna został zatrzymany przez patrol Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu (PSG Kraków). Na miejscu wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne i wydano tzw. decyzję powrotową. Kirgiz ma teraz 15 dni na opuszczenie Polski. To jednak nie koniec konsekwencji – na najbliższy rok otrzymał zakaz wjazdu do wszystkich państw strefy Schengen, a dodatkowo został ukarany mandatem karnym.

Kolejne zatrzymanie w powiecie chrzanowskim. Czy skala problemu rośnie?

To nie jest odosobniony przypadek. Funkcjonariusze z Oświęcimia podkreślają, że w ciągu ostatnich czterech dni to już kolejna interwencja zakończona zatrzymaniem cudzoziemca przebywającego w Polsce nielegalnie.

– „Podobne kontrole prowadzimy systematycznie, bo tylko w ten sposób możemy reagować na problem nielegalnego przedłużania pobytu w naszym kraju” – mówią strażnicy.

Według danych Straży Granicznej w pierwszym półroczu 2025 roku w Małopolsce ujawniono już kilkudziesięciu cudzoziemców, którzy przeterminowali legalny pobyt. Najczęściej chodzi o obywateli Ukrainy, Gruzji, Białorusi i Azji Centralnej.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami przekroczenie okresu legalnego pobytu w strefie Schengen o więcej niż 90 dni traktowane jest jako poważne naruszenie prawa i skutkuje nie tylko nakazem opuszczenia kraju, ale też zakazem wjazdu na teren UE nawet na kilka lat.

Trzebinia pod lupą straży granicznej – przypadek Kirgistanu nie jest wyjątkiem

Straż Graniczna uspokaja, że kontrole mają charakter prewencyjny i są prowadzone w różnych miejscowościach regionu. Trzebinia znalazła się na mapie działań tylko dlatego, że to gmina o dużym przepływie pracowników z zagranicy.

Pytanie jednak brzmi: ilu cudzoziemców, którzy przeterminowali pobyt, wciąż pozostaje niezauważonych?

Ekspert: „To wierzchołek góry lodowej”

– „Zjawisko przeterminowanego pobytu cudzoziemców to efekt kilku czynników: zbyt mało skutecznego systemu monitorowania, ale też nieświadomości samych migrantów co do zasad przedłużania wiz czy zezwoleń na pobyt”

– komentuje ekspertka ds. polityki migracyjnej i adiunktka w Instytucie Spraw Publicznych. –

„Problem nasilił się po pandemii i rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy znacznie wzrosła liczba przyjezdnych z Azji Centralnej i Wschodniej, a polska administracja nie zawsze nadążała z obsługą ich wniosków.”

Dodaje, że działania Straży Granicznej są potrzebne, ale równie istotne jest wsparcie informacyjne i uproszczenie procedur dla tych, którzy chcą zalegalizować swój pobyt: – „Bez kompleksowej polityki migracyjnej będziemy gasili pożary, zamiast im zapobiegać.”

Jak wyglądają statystyki?

W całej Polsce w pierwszej połowie 2024 roku odnotowano wzrost liczby zatrzymań osób bez odpowiednich dokumentów pobytowych lub w związku z popełnieniem przestępstw, w tym także w Małopolsce. Z danych Straży Granicznej wynika, że w całym kraju miało miejsce ponad 14 000 zatrzymań, z czego ponad 2 000 przypadków dotyczyło cudzoziemców przebywających nielegalnie na terenie Polski. W Małopolsce zatrzymano około 500 osób, co stanowi około 25% całości w skali województw w kraju.

Warto zauważyć, że Małopolska to atrakcyjny cel migracyjny, charakteryzuje się specyficznymi przypadkami zatrzymań, w tym przypadkami nielegalnego przekraczania granicy przez cudzoziemców. Jednym z głównych powodów zatrzymań jest poszukiwanie osób, które nielegalnie przekroczyły granicę lub przebywają w Polsce dłużej, niż pozwalają na to przepisy imigracyjne. Zatrzymani to często obywatele krajów z pozaunijnych, którzy próbują przedostać się do innych państw UE.

Z danych Straży Granicznej wynika również, że wśród zatrzymanych cudzoziemców dominują obywatele krajów takich jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, ale także coraz częściej pojawiają się osoby z państw azjatyckich, takich jak Indie czy Bangladesz, którzy szukają lepszych warunków do życia. Zatrzymania dotyczą również osób, które nielegalnie pracowały w Polsce, nie spełniając wymogów posiadania odpowiednich zezwoleń na pracę.

Jednocześnie, w związku z rosnącym problemem migracji, władze w Polsce wdrażają coraz bardziej zaawansowane technologie oraz procedury weryfikacji tożsamości i legalności pobytu cudzoziemców. Przykładem może być szerokie wykorzystanie systemów monitorowania granic oraz współpraca z innymi państwami UE w celu skuteczniejszego zapobiegania nielegalnym migracjom.

Tekst przygotowany na podstawie: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Autor: Admin