Trzebinia odnawia zabytek: Dwór Zieleniewskich przechodzi metamorfozę
Mieszkańcy Trzebini z niecierpliwością śledzą postępy prac przy odnowie Dworu Zieleniewskich, klejnotu architektonicznego miasta, który przechodzi obecnie gruntowną renowację. Inwestycja ta, finansowana w dużej mierze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, przyniesie nie tylko estetyczną poprawę, ale także zapewni trwałość tego historycznego obiektu dla przyszłych pokoleń.
  1. Trzebińska gmina zleciła kompleksowy remont zabytkowego Dworu Zieleniewskich.
  2. Do głównych prac należą wymiana stolarki okiennej, orynnowania oraz renowacja elewacji wraz z elementami dekoracyjnymi.
  3. Koszt renowacji oszacowano na 795 153 zł, z czego 779 250 zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  4. Burmistrz Jarosław Okoczuk podkreśla znaczenie prac dla zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.
  5. Gmina uzyskała również wsparcie finansowe na remont Przedszkola Samorządowego nr 2, wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków, obejmujące renowację elewacji i dostosowanie do zaleceń przeciwpożarowych.

Wizja Dworu Zieleniewskich odzyskującego swój dawny blask wzbudza lokalną dumę i podkreśla znaczenie dbałości o zabytkową substancję miasta. Odnowa elewacji i wymiana okien to nie tylko konserwacja, ale także pewnego rodzaju dialog z historią, w którym współczesna technologia spotyka się z dawnych czasów rzemiosłem.

"Jestem przekonany, że Dwór Zieleniewskich będzie służył miastu i jego mieszkańcom przez wiele kolejnych lat" – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk, odnosząc się do znaczenia remontu dla Trzebini. Jego słowa podkreślają, że odbudowa i renowacja zabytków to nie tylko kwestia estetyki, ale również inwestycja w tożsamość i przyszłość lokalnej społeczności.

Besides, remont Przedszkola Samorządowego nr 2 przy ulicy Ochronkowej to kolejny krok w direkcji zachowania ważnych dla miasta budynków z przeszłości. Dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł na te prace to potwierdzenie, że Trzebinia skutecznie walczy o środki na ochronę swojego dziedzictwa.

Projekt ten, realizowany z zaangażowaniem lokalnych władz i wspierany przez rządowe fundusze, pokazuje, jak ważna jest współpraca różnych szczebli zarządzania dla osiągnięcia wspólnego celu – ochrony i promocji kulturowego dziedzictwa.


Opierając się na: UM Trzebinia