Trzebinia: Muflony można spotkać też w naszych lasach

3 min czytania

Muflony można spotkać też w naszych lasach

Na tych ciekawych przedstawicieli rodziny krętorogich można się natknąć w okolicach Psar, gdzie wprowadziło się niewielkie wprawdzie, ale - jak potwierdzają pozyskane fotografie - wyraźnie rozwojowe ich stadko.

Zgodnie z relacją Stowarzyszenia NASZE PSARY, już od paru tygodni w psarskim lesie można zaobserwować stado muflonów - dzikich przodków owcy domowej (z informacji mieszkańców wiemy, że są u nas od października 2015). Z mapy zasięgu gatunku można wywnioskować, że psarskie muflony są prawdopodobnie najbardziej na wschód Europy wysuniętą szpicą tego gatunku! Są również jedynym udokumentowanym stadem na Jurze! Psarskie stado zostało już sfotografowane i byłoby pięknie, gdyby u nas przetrwało, dowodząc przyrodniczych walorów, jakie posiada nasza gmina.

Pierwotnie muflon występował tylko na Korsyce i Sardynii, później ten najmniejszy przedstawiciel dzikich owiec został introdukowany w wielu miejscach Europy. Na polskich terenach pojawił się w roku 1901. Muflony zostały sprowadzone w Sudety ze Słowacji w roku 1901 lub 1902 przez hrabiego von Magnusa, ówczesnego właściciela ziemskiego. Na terenie Polski muflony pojawiły się wraz z powojenną zmianą granic. Obecnie rejony ich występowania to Karkonosze, Masyw Śnieżnika, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie. W Górach Świętokrzyskich introdukowano muflona w 1952 r. Zamieszkuje też Wzgórza Dylewskie w województwie warmińsko-mazurskim oraz lasy wałeckie. Ostatnimi czasy zwierzęta te pojawiły się na Podkarpaciu i w Beskidzie Śląskim oraz w okolicach Bystrzanowic Dworu (około 15 sztuk). W połowie lat 90. XX w. w triadzie wąwozów: Lipa, Siedmica, Myśliborski (w Chełmach części Pogórza Kaczawskiego Park Krajobrazowy Chełmy) populację muflonów szacowano na około 200 sztuk, z czego 120 owiec żyło w okolicach Wojkowic (woj śląskie). W okresie międzywojennym, w 1934 r., zasiedlono 18 sztukami muflonów nadleśnictwo Starzawę w woj. lwowskim, a w 1936 r. również nadleśnictwo Spałę. Majątek Starzawa należał do dóbr Pawlikowskich z Medyki i był dzierżawiony przez hr. Adama Potockiego ze Smotrycza. Zwierzęta te znacznie ucierpiały w wyniku II wojny światowej.

W polskim prawie łowieckim muflon jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 48,poz. 459) w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, w okresie od 1 października do końca lutego polować można na tryki, a w okresie od 1 października do 15 stycznia - na owce i jagnięta. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie (stanowiących ok. 90% wszystkich obwodów łowieckich w Polsce), od początku lat 90. XX w. liczebność muflonów w naszym kraju zaczęła wzrastać, w naszym kraju są one jednak rzadkie - tym bardziej szkoda, że można na nie polować.

Fot. autorstwa Norberta Kamińskiego

Informacja przesłana przez Stowarzyszenie NASZE PSARY

Urząd Miasta Trzebinia,

trzebinia.pl/aktualnosci/5472-muflony-mozna-spotkac-tez-w-naszych-lasach

Autor: -