Klub Integracji Społecznej działający w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebini informuje, że w listopadzie tego roku zakończył realizacje projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: „Klub Integracji Społecznej animatorem lokalnej przedsiębiorczości społecznej". Głównym celem projektu było przeciwdziałanie marginalizacji społecznej wynikającej z braku zatrudnienia.
Szczególnie w trudnej sytuacji na rynku pracy są kobiety, które są dyskryminowane przez pracodawców. By wyrownać szanse kobiet na rynku pracy do projektu wybrano 15 kobiet, mieszkanek gminy Trzebinia, korzystających ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej, długotrwale pozostających bez pracy.

Rekrutacja do projektu rozpoczęła się 19 sierpnia bieżącego roku. Pierwsze zajęcia odbyły się 2 września, zaś cały projekt zakończył się 30 listopada. Pierwszym etapem były zajęcia z zakresu doskonalenia umiejętności społecznych, psychospołecznych i aktywnego poszukiwania pracy, i konsultacje z psychologiem, doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym. Ponadto w ramach współpracy z PUP odbyło się spotkanie z pracownikiem ds. rozwoju i wspierania przedsiębiorczości dotyczące bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Drugim etapem był blok szkoleniowy obejmujący szkolenia: "Własna firma z obsługą komputera" oraz „Opiekunka dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych".
Kolejnym etapem było zorganizowanie wyjazdu do spółdzielni socjalnej „Ratcl" w Krakowie, w celu uzyskania informacji o takiej formie zatrudnienia.
Ostatnim etapem działań było zorganizowanie spotkania podsumowującego cały projekt, połączonego z zabawami integracyjnymi dla matek i dzieci oraz wręczeniem paczek przez Mikołaja. Spotkanie odbyło się w nowej siedzibie Klubu Integracji Społecznej tj. w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini - Krystynów, ul. 24 Stycznia 47, z udziałem Burmistrza Miasta Trzebini Wiesława Pierzchały, Dyrekcji Ośrodka Pomocy Społecznej - Krystyny Karnas i Katarzyny Nogi.

Podczas spotkania uczestniczki dzieliły się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami oraz planami zawodowymi. Według pań cenne są nie tylko zdobyte nowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe, ale szczególnie zwiększenie motywacji do podjęcia aktywności zawodowej, wzrost pewności siebie, przezwyciężenie poczucia bezradności, czy też zwiększenie kompetencji komunikacyjnych.

Uczestniczki projektu wykazały duże zainteresowanie spółdzielczością socjalną jako formą aktywności zawodowej. Dlatego też wychodząc na przeciw oczekiwaniom grupy, na 18 grudnia 2009 r. zaplanowano spotkanie z dr Robertem Lisowskim koordynatorem projektu „ABC gospodarki społecznej" na temat zasad tworzenia i funkcjonowania spółdzielni socjalnej oraz możliwych form wsparcia dla nowo powstałych spółdzielni socjalnych.


Katarzyna Noga, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebini, Izabela Spyt - pracownik socjalny Klubu Integracji Społecznej oraz Izabela Pelc - psycholog Klubu Integracji Społecznej