Policja: Uroczysty apel z okazji 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i ustanowienia Krzyża Martyrologicznego przy Obelisku w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II RP
17 września 2019 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbył się uroczysty apel z okazji 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i ustanowienia Krzyża Martyrologicznego przy Obelisku w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II RP. W apelu wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. dr Krzysztof Pobuta wraz ze swoimi Zastępcami, kierownictwo komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu małopolskiego, przedstawiciele związków zawodowych Policji a także emerytowani generałowie Policji: gen. insp. w st. spocz. Antoni Kowalczyk, nadinsp. w st. spocz. Jan Lach, nadinsp. w st. spocz. Andrzej Rokita. Komendę Główną Policji reprezentował Dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Policji nadkom. Krzysztof Musielak. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.
W ceremonii uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in.: Poseł na Sejm RP Pani Małgorzata Wasserman, Poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Raś, Wojewoda Małopolski pan Piotr Ćwik, Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, przedstawiciele duchowieństwa w tym Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz ksiądz dr Paweł Mielecki kapelan małopolskich policjantów. Wśród zgromadzonych byli także członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku i środowisk kombatanckich, a także uczniowie klas mundurowych XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie wraz z pocztem sztandarowym szkoły.
Uroczysty apel poprzedziło wystawienie posterunków honorowych pod Obeliskiem oraz wprowadzenie pododdziałów i pocztów sztandarowych. Apel rozpoczął się od meldunku złożonego Wojewodzie Małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi, po którym odegrano hymn RP i podniesiono flagę państwową. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta przywitał przybyłych gości, a nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Edukacji Historycznej Muzeum Policji KGP odczytał list Komendanta Głównego Policji skierowany do uczestników uroczystości.
Następnie policjant kompani honorowej nadkom. Krzysztof Dulewicz, w asyście nadinsp. dra Krzysztofa Pobuty - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, Pani Grażyny Tęczar Przewodniczącej Krakowskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939” oraz księdza dra Pawła Mieleckiego kapelana małopolskich policjantów, dokonał przeniesienia urny z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, z miejsca dotychczasowego przechowywania i złożenia jej pod Obeliskiem.
JE Arcybiskup Marek Jędraszewski odmówił modlitwę w intencji zamordowanych policjantów i poświęcił Krzyż Martyrologiczny. Przed tym przypomniał, że w tym miejscu szczególnie wspomina się ofiarę polskich policjantów, aresztowanych w 1939 roku, których osadzono w Ostaszkowie, zamordowano w Twerze, wrzucono w anonimowe groby śmierci w Miednojach. Niech to miejsce tak szczególne na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie będzie znakiem pamięci i poczucia zobowiązania, by strzec ładu Rzeczpospolitej Polskiej, dawać poczucie bezpieczeństwa i wolności i stawać się świadkiem, że jest zmartwychwstała po raz kolejny, najjaśniejsza Rzeczpospolita - powiedział metropolita.
Kolejnym punktem uroczystości był apel pamięci, podczas którego oddano salwy honorowe i złożono wieńce.
Następnie przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Pani Grażyna Tęczar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939” mówiła m.in., że funkcjonariusze zamordowani na wschodzie zapłacili życiem za wierną służbę i zostali wymazani z pamięci na prawie 50 lat. Mimo wielu problemów najbliżsi walczyli o odkłamanie historii i przywrócenie pamięci funkcjonariuszy. - _W to dzieło wpisuje się również Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, która od samego początku w rożnej formie wspiera naszą działalność. M.in. przy Obelisku odbywają się doroczne uroczystości oddające hołd zamordowanym, poległym i zaginionym funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, a także uroczyste ślubowania funkcjonariuszy rozpoczynających niełatwą służbę policyjną. Miejsce naszego dzisiejszego spotkania skłania do zadumy i refleksji nad przeszłością, to miejsce zawsze przypominać będzie tych którzy z honorem do końca trwali przy policyjnym ślubowaniu. Panie Komendancie, miejsce w którym obecnie stanął Obelisk w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II Rzeczypospolitej jest to miejsce godne naszych ojców i dziadków. Dziękujemy serdecznie wszystkim, który przyczynili się do organizacji dzisiejszej uroczystości oraz wszystkim tutaj obecnym”.
_ Kolejno głos zabrali także Pani Poseł Małgorzata Wassermann, Pan Poseł Ireneusz Raś, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.
Jako ostatni wystąpił Pan Tadeusz Wierzbicki - przedstawiciel Stowarzyszenia Prewencji Kryminalnej im. inspektora Marka Woźniczki, który zrelacjonowal genezę i proces przeniesienia Obelisku i ustanowienia Krzyża Martyrologicznego oraz złożył podziękowania podmiotom, które się do tego przyczyniły.
Apel z okazji 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i ustanowienia Krzyża Martyrologicznego przy Obelisku w Hołdzie Pomordowanym Policjantom II RP został zakończony złożeniem meldunku Wojewodzie Małopolskiemu.
Uroczystym obchodom 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej towarzyszą dwie wystawy zaprezentowane w holu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jedna, przygotowana przez krakowski oddział IPN-u dedykowana jest funkcjonariuszom Policji Państwowej, a druga, przygotowana przez Wydział Prezydialny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, poświęcona została Pomordowanym Policjantom II RP.
Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
chrzanow.policja.gov.pl/
chrzanow.policja.gov.pl//pl/aktualnosci/uroczysty-apel-z-okazji-79-rocznicy-zbrodni-katynskiej-i-ustanowienia-krzyza-14
Autor: -