Seniorzy- uważajcie, oszuści znów dzwonią do osób starszych.

Trzy przypadki usiłowania wyłudzenia pieniędzy metodą „ na policjanta” zgłoszono chrzanowskiej Policji na początku tygodnia.

Wszystkie dotyczyły osób starszych, mieszkańców ul. Grzybowskiego i Zielonej, którzy posiadają telefony stacjonarne. Scenariusz był bardzo podobny, psychologiczny nacisk również.

Przed południem  90- latek, który odebrał telefon usłyszał głos mężczyzny. Nieznajomy twierdził, że siostrzeniec starszego Pana uległ wypadkowi i zażądał pieniędzy za załatwienie sprawy. Wobec twardej postawy pokrzywdzonego, który twierdził, że pieniędzy nie posiada oszust zmienił taktykę. Podając się za policjanta  usiłował nakłonić rozmówcę do zaciągnięcia pożyczki. Na szczęście chrzanowianin odmówił, nie uwierzył i nie dał się oszukać.

Chwilę wcześniej telefon podobnej treści odebrała 74- latka. Nieznajomy podawał się za jej syna i prosił o 15 000 zł na załatwienie sprawy z ofiarą wypadku komunikacyjnego, którego był sprawcą. Kobieta odmówiła twierdząc, że takiej sumy nie posiada.

Nieco inny scenariusz ułożono, by oszukać 66- letnią kobietę. Tam przestępca podawał się za Andrzeja - jej sąsiada. Prosił o 40 000 zł. mówił, że z powodu wypadku drogowego jaki spowodował może mieć kłopoty, by ich uniknąć potrzebuje pieniędzy. Dla podniesienia dramaturgii swojej sytuacji, mówił, że zginął człowiek. Kobieta nie dała się zwieść, stwierdziła, że nie ma pieniędzy.

Informujemy seniorów, że policjanci nigdy nie dzwonią prosząc o pieniądze !!!!

Policjant nie posyła nigdy nikogo po gotówkę i sam jej nie bierze. Załatwienie kaucji, zadośćuczynienia ofierze wypadku lub innego zdarzenia to  legenda wymyślona na potrzeby zdobycia pieniędzy. Presja czasowa i psychiczna wywierana na rozmówcę przez oszusta jest ogromna, przestępcy stosują psychomanipulację, by ofiara nie miała czasu zweryfikować podanej przez telefon wersji. Starają się wywołać poczucie winy w rozmówcy, który odmawia przekazania środków finansowych. Żerują na uczuciach i wrażliwości osób starszych wmawiając im, że jeśli nie przekażą pieniędzy bliska im osoba poniesie surowe konsekwencje i to będzie ich wina, bo nie chcieli pomóc.

Jeśli osoba starsza odbierze telefon podobnej treści a ma wątpliwości jak się zachować, niech zadzwoni do kogoś z rodziny zanim zdecyduje się na przekazanie pieniędzy i opowie o zajściu,  lub do najbliższej jednostki Policji ( 997 lub 326246255- tel. KPP w Chrzanowie).

 

 

Komentarze   
+1 #1 Witold 2018-02-21 21:05
Jeżeli ktoś dzwonił z telefonu który jest zarejestrowany a taki musi być zgodnie z nową ustawą to jaki problem dla policji ustalić kto dzwonił. Chyba że ta ustawa z rejestracją numerów to jedna wielka ściema.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio