W 2010 roku w Zespole Szkól Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini powstanie pracownia technologii gastronomicznej dla zawodu: technik organizacji usług gastronomicznych. Pracownia będzie wykorzystywana do ćwiczeń praktycznych. Zaplanowano tam cztery stanowiska robocze, jedno obróbki wstępnej wyposażone w wagi i miarki oraz jedno stanowisko mycia rąk. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu podłoga będzie wyłożona terakotą, a dzięki temu łatwa do utrzymania w czystości, ściany zostaną pokryte glazurą w pastelowym kolorze. Pracownia będzie wyposażona m.in. w zlewy i stoły ze stali nierdzewnej, kuchenki, rożen, grill, frytkownicę, miksery, maszynę do mielenia mięsa, lodówkę i wiele innych sprzętów. Będą z nich korzystać także słuchacze zaocznego technikum organizacji usług gastronomicznych Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.
W Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Chrzanowie powstanie poligon budowlany. Będzie się mieścił w byłym magazynie stali i warsztatach szkolnych. Skorzystają z niego zarówno uczniowie kształcący się w zawodzie technolog robót wykończeniowych Powiatowego Centrum Edukacyjnego, jak i przyszli budowlańcy z innych szkół, m.in. technikum budownictwa w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego.
W projektowaniu poligonu budowlanego pomagają szkole firmy budowlane. Podpowiadają, jakie są najnowsze technologie i trendy budowlane. Dzięki temu uczniowie będą na bieżąco z nowinkami i nic nie powinno ich zaskoczyć po wkroczeniu na rynek. Szkoła stara się o certyfikat jednostki szkoleniowej. Złożyła odpowiedni wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Jeśli certyfikat zostanie nadany PCE będzie mogło przeprowadzać kursy przekwalifikowania pracowników.
W Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego zaplanowano otworzyć pracownię manicure i fryzjerską.
Nowe kierunki: technik usług fryzjerskich, technik administracji i technik informatyk planuje wprowadzić Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.
PCKU funkcjonuje od dwóch lat. Od 2008 roku uczą się tu kosmetyczki. Od września 2009 roku słuchacze kształcą się także w zawodzie technik budownictwa i technik organizacji usług gastronomicznych. Łącznie 160 osób.
Powiat chrzanowski zlikwidował bariery architektoniczne w dwóch liceach: w Zespole Szkół w Libiążu i II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie. Do września 2009 roku do potrzeb niepełnosprawnej młodzieży dostosowane były jedynie szkoły zawodowe i specjalne: Powiatowego Centrum Edukacyjne w Chrzanowie, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego dla dorosłych i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie.
Kilka miesięcy temu Zarząd Powiatu zdecydował także o likwidacji barier architektonicznych w dwóch szkołach prowadzących kształcenie ogólne. Z platformy na schodach wewnętrznych prowadzących na przewiązkę w libiąskim zespole szkół korzysta jedna uczennica poruszająca się na wózku inwalidzkim. Klasa tej uczennicy ma zajęcia na parterze. Na tym samym poziomie jest również biblioteka i pracownia informatyczna oraz gabinet pielęgniarki. Ten ostatni przeniesiono z piętra na parter, by niepełnosprawna uczennica miała opiekę na miejscu.
Z platformy w budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 10, Publiczne Gimnazjum nr 2 i II LO w Chrzanowie, na razie nikt nie korzysta.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, www.powiat-chrzanowski.pl (Klaudia Remsak)
Modernizacjie oraz nowe kierunki w szkołach Powiatu Chrzanowskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości