Nagroda Literacka NIKE 2019... powędrowała do Mariusza Szczygła!!!! Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Marka Zalewskiego, to właśnie zbiór reportaży NIE MA tego pisarza, publicysty i i reportażysty zasłużyła na to prestiżowe wyróżnienie.. Książka otrzymała także najwięcej głosów w plebiscycie Gazety Wyborczej i zdobyła tegoroczną Nike Czytelników. BRAWO!!!

Z laudacji na cześć laureata:

Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dlaczego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców.

polecamy stronę:

https://www.coprzeczytac.pl/literacka-nagroda-nike-2019-mariusz-szczygiel/

https://www.wprost.pl/kraj/10258011/mariusz-szczygiel-laureatem-literackiej-nagrody-nike-2019.html

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.