Lotniska regionalne coraz bardziej popularne - Balice liderem wśród ruchu i usług dodatkowych dla pasażerów
Coraz częściej pasażerowie wybierają mniejsze lotniska regionalne, które stają się dominującym graczem na polskiej mapie pasażerskiego ruchu powietrznego. Wśród lotnisk regionalnych zdecydowanie wyróżnia się lotnisko Balice w Krakowie, które odpowiada już za około 20% całego lotniczego ruchu pasażerskiego w Polsce.
10 lat rozwoju tanich linii lotniczych w Polsce
Moment, w którym lotniska regionalne zaczęły rosnąć w siłę, to lata 2004-2005. Wtedy w Polsce zaczęły pojawiać się tanie linie lotnicze - EasyJet, Ryanair, WizzAir, które w celu obniżenia kosztów zaczęły korzystać z lotnisk regionalnych. To okazało się strzałem w dziesiątkę, bo z jednej strony pozwoliło na rozwój linii, a z drugiej pokazało, że Polacy chcą i lubią podróżować i niekoniecznie chcą jechać aż do Warszawy, by wsiąść w samolot.
W 2016 roku w Polsce obsłużono 34,1 mln pasażerów. Z tego aż 21,2 mln to pasażerowie lotnisk regionalnych. Szacuje się, że w 2017 roku lotniska regionalne obsłużą aż o 3 mln pasażerów więcej.
Pół miliona pasażerów więcej w Balicach
Lotnisko Kraków-Balice również wykorzystało swoją szansę, przede wszystkim dzięki idealnej lokalizacji. W odróżnieniu do wielu innych lotnisk z tanimi przewoźnikami (np. Pyrzowic), krakowskie lotnisko znajduje się w pobliżu miasta, w bardzo dogodnej lokalizacji. Dzięki pobliskiej autostradzie i węźle kolejowym, dojazd na lotnisko nie stanowi żadnego problemu i zajmuje zaledwie kilka, kilkanaście minut. Podróżni z Polski mogą skorzystać również z szerokiej infrastruktury: przyjechać samochodem i wybrać tani prywatny parking przy lotnisku Balice bądź dostać się do Krakowa pociągiem lub autobusem, a następnie dojechać szybką koleją na lotnisko.
Rozwój infrastruktury lotniska oraz przyrost siatki połączeń budżetowych sprawia, że krakowskie lotnisko obsługuje każdego roku coraz większą ilość pasażerów. Porównanie rok do roku trzech pierwszych kwartałów 2016 i 2017 roku wykazuje wzrost ilości pasażerów aż o 584 tysięcy osób. W listopadzie lotnisko w Balicach obsłużyło 5-milionowego pasażera. Rośnie też siatka połączeń. W sezonie zimowym w 2017 roku uruchomione zostanie 16 nowych tras i w sumie lotnisko oferować będzie aż 88 połączeń realizowanych przez 15 linii lotniczych. To aż o 22 trasy (25%) więcej niż w zimowym sezonie 2016.
Plany inwestycyjne lotniska Balice zakładają dalszą rozbudowę i inwestycje. W 2036 roku lotnisko w Krakowie chce obsługiwać aż 12 mln pasażerów rocznie.
Autor: Strona główna