Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety i jednocześnie ważny impuls do wprowadzenia wielu zmian w życiu. Teraz bowiem musisz dbać nie tylko o siebie, ale też o maleństwo które w sobie nosisz. Pojawia się sporo zaleceń i obostrzeń w takich sferach życia jak odżywianie, aktywność fizyczna, stan zdrowia, praca i odpoczynek. Oczywiście nie można przesadzać i obchodzić się ze swoim organizmem jak z jajkiem. Warto pamiętać, że ciąża to naturalny stan fizjologiczny, a nie choroba. Więc jeśli do tej pory często odwiedzałaś salon kosmetyczny, to nie ma powodu, by to musiało się zmienić. Zmianie natomiast ulegnie zakres zabiegowy, z którego będziesz mogła skorzystać w ciąży.

 

Czego nie zaleca się wykonywać w ciąży?

Przede wszystkim w okresie ciąży należy unikać wszelkiego typu zabiegów inwazyjnych, powodujących stany zapalne oraz głęboko penetrujących w głąb skóry, ponieważ niektóre substancje mogą przenikać do krwioobiegu. Zakazane jest także wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej (wypełniacze, botox, nici), makijaży permanentnych, tatuaży, zabiegów z użyciem prądów, laseroterapii, fali radiowej RF. Ze względu na pobudzoną produkcję estrogenu, zwiększa się także tendencja do powstawania przebarwień. W związku z tym, nie zaleca się korzystania z solarium, kąpieli słonecznych, czy wykonywania głębokich peelingów chemicznych. W tym aspekcie szczególnego znaczenia nabiera codzienna ochrona przeciwsłoneczna skóry. Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, to warto unikać zabiegów rozgrzewających, ponieważ przegrzanie organizmu powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Jest to niebezpieczne szczególnie dla macicy, która jest bardzo mocno ukrwionym organem w okresie ciąży. Warto także uważać na mocne masaże oraz zabiegi drenujące, ponieważ pobudzają tkanki do wydalania toksyn do krwi.

 

Jakie zabiegi można wykonywać w ciąży?

Skoro jest tyle przeciwwskazań, to właściwie co jest bezpieczne dla przyszłej mamy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć co się dzieje z ciałem kobiety przez 9 najważniejszych miesięcy. Niestety wiele gabinetów kosmetycznych i SPA unika obsługi kobiet w ciąży w myśl zasady „dmuchania na zimne”. W moim odczuciu nie jest to dobra praktyka, bowiem zostawiając ciężarną samą sobie, jest większe prawdopodobieństwo że wykona niepożądaną kurację na własną rękę. W ciąży małej rewolucji ulega gospodarka hormonalna, co od razu widać po poprawie stanu włosów, paznokci, często i cery. Niestety z drugiej strony dochodzi do gromadzenia wody w organizmie, a w rezultacie do obrzęków (głównie nóg) oraz cellulitu. Należy pamiętać także o przybywających kilogramach, które są dodatkowym obciążeniem dla nóg i kręgosłupa. W efekcie powiększania się gabarytów ciała, dochodzi do rozciągania tkanki, która po urodzeniu tworzy rozstępy na ciele. Dlatego warto by pielęgnacja w ciąży uwzględniała zarówno ujędrnianie, uelastycznianie jak i nawilżanie skóry. Warto pobudzać naturalne procesy produkcji kolagenu i elastyny, stosując delikatne peelingi na wrażliwe miejsca – uda, pośladki, piersi. Nie możemy zapominać o regularnej pielęgnacji stóp, które w ciąży są poddane ogromnym obciążeniom – co często skutkuje odciskami i modzelami. Warto także uważać na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze stóp. Bliżej ostatniego trymestru, zakresów ruchów ciężarnej jest mocno ograniczony, szczególnie jeśli chodzi o nogi i okolice intymne. Warto wówczas regularnie korzystać z usług depilacji, pielęgnacji stóp czy masażu nóg w gabinecie kosmetycznym.

 

Jakie zabiegi są polecane po urodzeniu dziecka?

Po urodzeniu kobiety zwykle chcą jak najszybciej wrócić do dawnych kształtów, więc jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza, można stopniowo wprowadzać zabiegi modelujące sylwetkę. Nie bez znaczenia jest fakt, czy kobieta decyduje się na karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym. Przy karmieniu naturalnym generalnie stosuje się większość zaleceń jak w okresie ciąży, natomiast przy sztucznym pokarmie – można stosować niemal pełną gamę zabiegową. Dla młodej mamy szczególnie zalecana jest pielęgnacja piersi, bowiem obwód biustu zmienia się kilkukrotnie w trakcie doby. Cienka skóra piersi podlega stałym procesom rozciągania i kurczenia się.
Częstym problemem zarówno w ciąży jak i po urodzeniu są przebarwienia. Teraz warto się nimi zająć na poważnie.

Jako przyszła mama pamiętaj o tym, by poinformować kosmetologa lub personel gabinetu kosmetycznego, SPA czy masażystę o tym, że spodziewasz się dziecka. Specjaliści powinni już wiedzieć, co mogą Ci zaproponować z oferty salonu. Oczywiście warto byś sama również miała taką wiedzę i mam nadzieję, że ten materiał będzie dla Ciebie przydatny. Jeżeli masz wątpliwości, czy dana kuracja będzie dla Ciebie odpowiednia, zawsze możesz ją skonsultować z lekarzem lub położną. Dbaj o swoje zdrowie, o sposób odżywiania i pamiętaj, że pielęgnacja w ciąży nie kończy się na twarzy i dłoniach…

 

Agata Bieńkowska

kosmetolog z 35-letnim doświadczeniem

założycielka Benessere Beauty & Spa w Kielcach

http://benessere.pl/