Darmowe serwisy ogłoszeniowe - czy aby na pewno?

Serwisy z ogłoszeniami cieszą się coraz większą popularnością - umożliwiają nam już nie tylko sprzedaż używanych urządzeń elektronicznych, za małych ubrań czy nietrafionych prezentów, ale możemy za ich pośrednictwem również znaleźć pracę, samochód, fachowca, a nawet... miłość swojego życia! Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, korzystając z tego typu portali? Jak wybrać ten najwłaściwszy?

Ukryte opłaty

Wiele popularnych portali z ogłoszeniami reklamuje się jako darmowe. W praktyce jednak darmowe są one tylko dla osób, przeglądających oferty i korzystających z nich, a coraz rzadziej dla tych, którzy ogłoszenia na nich umieszczają. Do niedawna opłaty polegały na dobrowolnym wyróżnianiu swoich ogłoszeń, co- pomimo faktu tworzenia rynku, faworyzującego tych, którzy opłacają usługodawcę- nie stanowiło rażącego naruszenia zasady darmowości owych portali.

Ostatnimi czasy jednak coś się zmieniło. Coraz częściej za umieszczenie zwykłego, niewyróżnionego ogłoszenia w określonych kategoriach, takich jak usługi czy praca, przyjdzie nam słono zapłacić. W pozostałych zaś kategoriach obowiązują restrykcyjne limity ogłoszeń, których przekroczenie także spowoduje naliczenie opłat. Często również w ramach takiego darmowego serwisu przyjdzie nam zapłacić prowizję od pomyślnie zrealizowanej transakcji, wynoszącą nawet 10% jej wartości. Czy w ten sposób powinny funkcjonować darmowe portale do umieszczania ogłoszeń? No nie, nie do końca.

Co na to możemy poradzić?

Nie pozostaje w takiej sytuacji nic innego, jak tylko zrezygnować z korzystania z usług portalu, który reklamując się jako bezpłatny, a przemyca konieczność dokonywania za korzystanie z niego opłat, które bynajmniej nie należą do dobrowolnych. To całkowicie kłóci się z ideą, w ramach której dana usługa powstała.

Dobrym wyjściem w tej sytuacji jest skorzystanie z portali, które oferują faktycznie darmową usługę na wszystkich poziomach i dla wszystkich korzystających z niej użytkowników. O dziwo - bez trudu takie portale możemy znaleźć. I nie chodzi tutaj o lokalną stronę internetową, na której świadczone są usługi do kilkuset aktywnych ofert, a o naprawdę spore portale ogłoszeniowe, na których liczba aktualnych ogłoszeń przekracza grubo 300 000! Doskonałym przykładem takiego serwisu jest portal Pokato.pl, oferujący ogromną bazę ogłoszeniową bez żadnych dodatkowych opłat. Jak widać - coraz więcej użytkowników internetu zauważa niekonsekwencję w polityce najbardziej popularnych serwisów ogłoszeniowych i korzysta z rozwiązań, które rzeczywiście oferują to, o czym mówią - czyli po prostu możliwość zamieszczania i przeglądania ogłoszeń lokalnych za darmo. Serwis Pokato rozwija się błyskawicznie i każdego dnia zyskuje szerokie grono użytkowników, którzy doceniają fakt, iż opcja dodaj darmowe ogłoszenia - faktycznie działa i za zamieszczenie ogłoszenia nie są pobierane opłaty.

Dlaczego warto korzystać z darmowych serwisów z ogłoszeniami?

Odpowiedź jest prosta - to znaczna oszczędność. Nie tylko nie płacimy za sam fakt umieszczenia ogłoszenia, ale także nie musimy obawiać się nieuczciwej konkurencji. Dodatkowym atutem darmowych stron z ogłoszeniami jest fakt ich rosnącej popularności - co widać choćby na przytoczonym wyżej przykładzie. Zasięgi stron płatnych - ze względu na ich rosnące oczekiwania względem użytkowników - nieubłaganie spadają, przez co coraz bardziej opłacalną i rozsądną decyzją jest ogłaszanie się na stronach w pełni darmowych.