Czym różni się squash od tenisa?

Squash i tenis to sporty trochę podobne, a trochę różne. Obydwa wywodzą się z Anglii i kojarzą z arystokratyczną rozrywką dla bogatych i snobistycznych ludzi. Choć takie były ich początki, to sporty te utraciły swój elitarystyczny charakter i stały się popularną rozrywką dla klasy średniej. Dziś w każdym większym mieście znaleźć można kort do squasha, a boiska tenisowe znajdują się zarówno przy ośrodkach sportu, jak i na prywatnych posesjach.

I w tenisie, i w squashu dwóch graczy odbija na zmianę piłkę. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Na czym polegają różnice? Jakie są wady i zalety tenisa, a jakie squasha? Który sport wybrać?

Odbijanie od ściany vs odbijanie przez siatkę

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą między squashem a tenisem jest fakt, że w tenisa gra się przez siatkę na otwartym boisku, a w squasha w sali z liniami wyznaczonymi nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. W obydwu sportach odbija się piłkę na zmianę z przeciwnikiem - raz jeden zawodnik, raz drugi - z tym, że w tenisie odbija się piłkę przez siatkę, a w squashu - od ściany. W międzyczasie piłka może się odbijać od innych ścian, w tym ściany tylnej, czy podłogi. To znacząca różnica, gdyż w tenisie, jeśli piłka dwukrotnie odbije się od ziemi po naszej stronie lub dotknie ziemi po naszej stronie siatki po uderzeniu naszą rakietą, przeciwnik zyskuje punkt.

Mały vs duży sprzęt

Zarówno piłka jak i rakieta do squasha są mniejsze od tenisowych. Rakiety i piłki do squasha występują w różnych wariantach - za pierwszym razem warto je od kogoś pożyczyć, a przed zakupem skonsultować się z trenerem lub bardziej doświadczonymi graczami. Także boisko ma mniejszą powierzchnię - nie oznacza to jednak, że w squashu mniej się biega. Wręcz przeciwnie! Według badań, grając w squasha spala się dwukrotnie więcej kalorii niż przy grze w tenisa - nawet do 900 kcal w godzinę. Ze względu na niewielką przestrzeń boiska do squasha gracze muszą pozostawać w ciągłym ruchu, by nadążyć za piłką.

Boisko vs sala

Żeby zagrać w którykolwiek z tych sportów niezbędna jest specjalistyczna infrastruktura, której raczej nie mamy w domach. O ile niektórzy ludzie mają boiska tenisowe w ogrodach, o tyle chyba nikt nie ma w domu sali do squasha. Dlatego też żeby zagrać w tenisa lub squasha trzeba zapisać się do klubu albo wynająć salę czy kort. Zazwyczaj wynajęcie sali do squasha jest tańsze niż wynajęcie boiska tenisowego: za godzinną rezerwację sali do squasha w Poznaniu zapłacimy w tygodniu 30 lub 50 złotych, zależnie od godziny (w ciągu dnia, gdy większość ludzi pracuje, sale są tańsze), natomiast w tym samym czasie za kort tenisowy zapłacimy odpowiednio 70 lub 100 zł. Widać więc ogromną różnicę w cenie.

Znając te podstawowe różnice, możemy poważnie rozważyć wybór jednego lub drugiego sportu. Warto pamiętać, że squash jest sportem bardziej wymagającym kondycyjnie, więc jeśli nie uprawiamy regularnie żadnego sportu, a chcielibyśmy zacząć przygodę ze squashem, warto zacząć od treningów kondycyjnych - ćwiczeń poprawiających wydolność czy biegania.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.