Nic dziwnego, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym powodzeniem. Oferuję one wiele korzyści i dodatkowo można na nie dostać dotację. Najczęściej wybieraną instalacją fotowoltaiczną jest on-grid ze względu na największą stabilność zasilania. Jest ona podłączona do sieci energetycznej. Jednak ciekawym rozwiązaniem jest także instalacja off-grid. Czy jest ona opłacalna? Czym się charakteryzuje? Tego dowiecie się poniżej.

Czym jest instalacja on-grid?

Charakteryzuje się ona całkowitym uniezależnieniem od zewnętrznych sieci energetycznych. Dzięki temu jest ona samowystarczalna i bez problemu zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne budynku. Produkcja energii przez taką instalację utrzymuje się na różnym poziomie. Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązania, które umożliwi nam magazynowanie nadwyżki prądu w okresie letniej ekspozycji na słońce. Dzięki temu możliwe jest użycie nadwyżek zimą, gdy panele są mniej wydajne.

Oba rodzaje instalacji mają swoje wady i zalety. Warto wspomnieć, że instalacja off-grid przekierowuje cały wyprodukowany prąd przez inwerter, dzięki czemu możemy go wykorzystać. Ważne jest jednak dobranie odpowiednich elementów instalacji, aby moc paneli była w stanie sprostać potrzebom gospodarstwa domowego. Inwestor decydujący się na takie rozwiązanie całkowicie uniezależnia się od firm energetycznych.

Koszty związane z pokrywaniem zapotrzebowania na prąd są stabilne oraz niezmienne. Sieć energetyczna nie oddziałuje na pracę naszej instalacji oraz zasilanie budynku, dlatego nie musimy się martwić o awarie.

Najważniejsze wady instalacji off-grid

Największym problemem takiej instalacji jest konieczność magazynowania energii w akumulatorach, przez co trzeba zakupić drogie baterie oraz systematycznie je ładować. Dodatkowo montaż takiego systemu jest nieco droższy od instalacji on-grid. Akumulatory trzeba także cyklicznie wymieniać, ponieważ z czasem ulegają one zużyciu. Wszystkie te wady wpływają na podwyższenie kosztów wykonania instalacji, przez co okres zwrotu inwestycji będzie dłuższy.

Kiedy warto zdecydować się na instalację off-grid?

Wybór takiej instalacji w szczególnych przypadkach jest nawet konieczny. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną sezonowo. Niektórzy właściciele takich systemów uzupełniają fotowoltaikę o generator spalinowy małej mocy. Jeżeli mamy problem z stałym podłączeniem się do sieci energetycznej, instalacja off-grid będzie dobrym rozwiązaniem.

Która instalacja jest bardziej opłacalna?

Wybór odpowiedniej instalacji powinien zależeć od wielu czynników. Ważna jest tutaj lokalizacja budynku, dostęp do publicznej sieci energetycznej czy okres użytkowania energii. Dlatego przed inwestycją w fotowoltaikę powinniśmy dobrze zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy.

Więcej o fotowoltaice na https://ekoi.pl/

 Czym charakteryzuje się instalacja fotowoltaiczna off-grid