- Celem projektu jest stworzenie serwisu internetowego, w którym zdigitalizujemy pamiątki po miejscu, które zupełnie zanikło – mówił Adrian Gaj. – W samym centrum miasta znajduje się cmentarz z okresu 1914-1915, na którym pochowani są żołnierze kilkunastu narodowości i wyznań – dodał Gaj. Kamil Bogusz z chrzanowskiego muzeum wyjaśnił, że choć w Chrzanowie podczas I wojny światowej, nie odbywały się żadne walki, to był tu lazaret, w którym zmarło 222 żołnierzy. Pochowani zostali w Chrzanowie na dwóch cmentarzach. 51 z nich leży na cmentarzu parafialnym za kaplicą Loewenfeldów zaś 171 pochowanych jest za cmentarzem żydowskim, gdzie prawdopodobnie miał znajdować się cmentarz choleryczny dla mieszkańców Chrzanowa.

Projekt, który realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Chrzanowie zakłada przywrócenie pamięci o tym zabytku, zebranie fotografii i dokumentów, związanych z pochowanymi na chrzanowskim cmentarzu żołnierzami, a także cykl wykładów edukacyjnych, poświęconych tej tematyce. Inicjatorzy szacują, że projekt uda się zamknąć 11 listopada 2014 roku. Portal Chrzanowski24.pl jest partnerem projektu.

Komentarze   
0 #1 Melisa 2019-11-12 08:16
Hej dzięki za wpis !

Feel free to visit my blog post ... Anka: http://akademiaprzedszkolaka.wloclawek.pl/
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.