5 sposobów, na poradzenie sobie z silnym bólem głowy

3 min czytania
5 sposobów, na poradzenie sobie z silnym bólem głowy

5 sposobów, na poradzenie sobie z silnym bólem głowy

Niektóre domowe sposoby są bardziej efektywne w niwelowaniu bólu głowy niż leki przeciwbólowe. Które metody są najskuteczniejsze? Kiedy koniecznie należy udać się do specjalisty?

1. Stosowanie leków przeciwmigrenowych

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na poradzenie sobie z migreną jest sięganie po leki na ból, gorączkę i przeziębienie. Wszystkie one bazują na paracetamolu, ibuprofenie lub innych substancjach zmniejszających dyskomfort. Zalicza się do nich przede wszystkim: kwas acetylosalicylowy w połączeniu z kofeiną, kwas tolfenamowy.

Należy jednak mieć świadomość, że długotrwałe stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych prowadzi do problemów żołądkowych i innych z układem pokarmowym, a także może prowadzić do uodpornienia się na leki. Wielu pacjentów w takiej sytuacji sięga po coraz większe dawki silniejszych środków. Jeżeli obserwujemy u siebie taki proces, koniecznie zwróćmy się po pomoc do lekarza.

Cierpisz z powodu nawracających migren? Przeczytaj na blogu Wapteka.pl, jak efektywnie radzić sobie z tym problemem.

Nie wszyscy wiedzą, że często do pojawienia się bólu głowy prowadzi odwodnienie organizmu. Picie dużej ilości kawy i herbaty bez picia czystej wody może powodować wiele dolegliwości, w tym również migrenę. Picie chłodnej wody, małymi łykami może zmniejszyć dyskomfort.

radzenie sobie z silnym bólem głowy 3

Chociaż zdecydowanie nie należy tych środków traktować jako stały element diety rozwiązujący problemy zdrowotne, może się zdarzyć, że sporadycznie stosowane jako środek przeciwbólowy przynoszą natychmiastową ulgę. Mocna kawa z odrobiną cukru lub małym ciastkiem jest wskazana przy umiarkowanych bólach głowy. Uwaga jednak, jeśli ból głowy powodowany jest nadciśnieniem lub występują inne przeciwskazania (np. cukrzyca), nie próbujmy tego sposobu.

4. Naprzemienny prysznic

Naprzemienny prysznic ciepły i zimny na całe ciało lub samą głowę również pomaga odzyskać komfort i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby w czasie migreny nie stać zbyt długo w pozycji z głową zwieszoną w dół - może to prowadzić do nadmiernego odpływu krwi do mózgu, a tym samym, nasilenia się bólu.

5. Zimny kompres i ciemność

Ten sposób znany jest większości osób, które cierpią na bóle głowy. Położenie się w chłodnym, zacienionym i cichym miejscu z zimnym kompresem na czole znacznie przyspiesza odzyskanie równowagi. W takich sytuacjach sprawdzają się również stopery do uszu i ciemne rolety, które pozwalają się w pełni odciąć od bodźców zewnętrznych.

radzenie sobie z silnym bólem głowy 2

Kiedy ból głowy jest niepokojący?

Zdecydowanie jeśli ból głowy zdarza nam się częściej niż raz w miesiącu, jest na tyle silny, że uniemożliwia funkcjonowanie oraz towarzyszą mu takie objawy jak nudności i wymioty, omdlenia, uczucie rozbicia czy krwotok z nosa, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty: neurologa lub internisty, którzy podejmą decyzje co do dalszych kroków.

Migreny nierzadko powiązane są z kondycją psychiczną i częstotliwość ich występowania oraz nasilenie związana jest ze stresem i przemęczeniem - w takim przypadku udanie się do terapeuty może pomóc rozwiązać problem.

Pamiętajmy, że ból głowy, podobnie jak każda nawracająca dolegliwość, wymaga konsultacji z lekarzem.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf