Zarząd Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna" wczoraj godzinie o 7:45 otworzył oferty przetargowe na świadczenie usług przewozowych. Do trzyletniej obsługi linii w powiecie zgłosiły się tylko dwie firmy.
Zobacz jak będzie wyglądać nowe logo ZKKM.
ZKKM przeznaczył na ten cel ponad 29 milionów złotych. Firmy nie znały tej kwoty, więc musiały wystąpić ze swoją propozycją. Pierwsza firma Dolnośląskie Linie Autobusowe zaproponowała 31 milionów, druga Konsorcjum z Trzebini – które aktualnie obsługuje ZKKM – dało niższą ofertę, 27 milionów złotych.
- Oboje przewoźników spełniło wszystkie wymogi specyfikacji – podkreślił przewodniczący ZKKM, Marek Dyszy. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, jednak wybór konsorcjum pozwoliłby zaoszczędzić ponad dwa miliony złotych.
Podczas wczorajszego zgromadzenia zarząd zatwierdził nowe rodzaje oraz ceny biletów. Bilety jednorazowe podrożały, natomiast miesięczne i tygodniowe będą tańsze. 1 września wejdą w życie również nowe ulgi.
Bilety jednorazowe, które teraz będą jednostronnego kasowania podrożeją średnio o 11%, przykładowo bilet za 2,20 będzie kosztował 2,50zł. Bilety miesięczne i tygodniowe mają być tańsze, za bilet sieciowy zapłacimy o 16 złotych mniej czyli 120zł (teraz jest 136zł).
Wprowadzone zostaną bilety czasowe – 10, 90 minutowe i 24 godzinne, dostępne będą w cenach odpowiednio: 2.20, 5 i 12 złotych, niezależnie od tego przez ile gmin będziemy podróżować. Zarówno Robert Maciaszek, zastępcza przewodniczącego jak i Marek Dyszy podkreślali, że na najtańszym czasowym bilecie będzie można przejechać z centrum Chrzanowa do centrum Trzebini taniej niż dotychczas się to odbywa.
Dodatkową zaletą czasówek będzie możliwość przesiadek. Ważność biletu będzie liczona według czasu rzeczywistego. - Kontrolerzy będą jednak musieli wziąć pod uwagę rozkładowy czas przejazdu w przypadku, gdy autobus utknie na przykład w korku – zwracał uwagę członek zarządu, Franciszek Brzózka.
Pojawią się bilety na przejazdy rodzinne, gdzie cała rodzina (dzieci do 16 roku życia) będzie mogła podróżować za 12zł przez 24 godziny. Bilety karnetowe – to kolejna pozycja jaka pojawi się w nowym cenniku, przy zakupie 10 biletów jeden będzie gratis.
Z cennika ZKKM zniknie taryfa nocna.
Uczniowie szkół policealnych do 23 roku życia od września będą podróżować 50% taniej. Zmiany w ulgach będą również dotyczyć osób starszych. Kobiety po 60 roku i mężczyźni po 65 roku życia za okazaniem na przykład dowodu osobistego będą korzystać z komunikacji miejskiej z 50% ulgą.
Przewodniczący ZKKM zakłada, że zmiany w cenniku mogą przynieść 500 tys złotych zysku rocznie na samych biletach jednorazowych i 80 tys złotych na miesięcznych.