Już w piątek (1 kwietnia) początek spisu powszechnego. Na razie ankiety można wypełniać tylko w internecie. Od 8 kwietnia do naszych drzwi zaczną pukać ankieterzy. Może to być doskonała okazja dla oszustów. Policja przestrzega przed nimi: fałszywi rachmistrze pojawili się już m.in. w Nowym Sączu.
Główny Urząd Statystyczny przypomina: rachmistrzom nie wolno sprawdzać dokumentów, chodzić po mieszkaniu i pytać o dochody. Mamy prawo nie wpuścić ankietera do domu i rozmawiać np. na schodach albo też spisać się przez internet lub telefon. Uniknąć odpowiedzi się nie da - spis jest obowiązkowy. Jeśli odmówimy udzielenia informacji, zapłacimy grzywnę.
- Osoby mieszkające samotnie mogą poprosić o asystę kogoś bliskiego - mówi Adam Jachimczak ze Śląskiej Komendy Policji.
W województwie małopolskim w teren wyruszy 1 400 rachmistrzów. Na ich pytania będą musieli odpowiedzieć nie tylko mieszkańcy, którzy są zameldowani w danym miejscu, ale i przebywający pod danym adresem, nawet jeśli w dowodzie mają inne dane. Ankieterom trzeba odpowiedzieć na pytania o źródło utrzymania, wyposażenie mieszkania czy czas dojazdu do pracy. Będą też się chcieli dowiedzieć, czy żyjemy w małżeństwie czy wolnym związku - ale tej odpowiedzi można odmówić.
Wizyty rachmistrza można uniknąć, jeśli spiszemy się sami w internecie. Od piątku na stronie www.spis.gov.pl, po podaniu numeru PESEL, wyświetli się formularz, który możemy wypełnić. Samo uruchomienie ankiety przed 8 kwietnia (przez wpisanie numeru PESEL) daje gwarancję, że ankieter nie zapuka do naszych drzwi. Na jej wypełnienie mamy dwa tygodnie.
Od domowej wizyty rachmistrza "wybawić" może nas także telefon od ankieterów. Gdy rachmistrz będzie miał problemy z dotarciem do naszego mieszkania, po prostu zadzwoni. Nie tylko na telefony stacjonarne, ale również na komórki. Numery na potrzeby spisu GUS otrzyma od operatorów sieci.
Samospisu przez Internet można dokonać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Dodatkowe informacji można uzyskać na infolinii uruchomionej specjalnie do tego celu od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 oraz w weekendy od 8-18:
800 800 800 - numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych
22 44 44 777 - numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych płatny zgodnie z cennikiem operatora
Prawdziwy rachmistrz musi mieć ze sobą specjalny identyfikator z fotografią (© Tomasz Mateusiak)