Wydział Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Trzebini informuje, iż w związku z otrzymaną ofertą firmy „SOLAR-PROJEKT” z siedzibą w Andrychowie, istnieje możliwość zakupu kolektorów słonecznych próżniowych z dopłatą 50% a dla kolektorów płaskich 40% w ramach programu pn. „Słońce dla gminy, energia słoneczna dla Ciebie”. Środki finansowe przeznaczone na dopłaty do urządzeń grzewczych pochodzą ze środków zewnętrznych w/w firmy.
W związku z powyższym informujemy, iż planowane jest w miesiącu czerwcu br. spotkanie przedstawicieli firmy z mieszkańcami Gminy Trzebinia, w celu przybliżenia założeń programu oraz zapoznania się z ofertą.
Wobec powyższego prosimy mieszkańców o zgłaszanie uczestnictwa w planowanym spotkaniu do dnia 11 czerwca br. do Urzędu Miasta w Trzebini, ul. Piłsudskiego 14, pok. nr 40 (II piętro), osobiście lub telefonicznie pod numerem (032) 6 121 496 , bądź drogą elektroniczną
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
p.o. Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej
Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa
Zdjęcie przedstawia Kolektor Próżniowy ze zwierciadłem doświetlającym
Informacje o Kolektorach słonecznych za Wikipedią:
Kolektor słoneczny - urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).
Budowa kolektora płaskiego, Kolektor płaski składa się z:
* przezroczystego pokrycia;
* absorbera (najczęściej blachy miedzianej pokrytej powłoką selektywną);
* wymiennika ciepła (najczęściej rurki miedziane przylutowane do absorbera);
* izolacji (przeważnie wełna mineralna lub pianka poliuretanowa)
Budowa kolektora próżniowo-rurowego, Kolektor Próżniowy ze zwierciadłem doświetlającym:
Kolektor próżniowo-rurowy składa się z:
* rur próżniowych w których element zbierający ciepło tzw. absorber znajduje się w próżni co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich na jakiej znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej , dzięki czemu stosując panel tego typu możemy liczyć na znaczne zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni.
* niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej, jest ono wykonane poza rurkami , bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.
Zastosowanie:
Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:
* podgrzewania wody użytkowej,
* podgrzewanie wody basenowej,
* wspomagania centralnego ogrzewania,
* chłodzenia budynków,
* ciepła technologicznego.
Do celów tych służą cieczowe kolektory płaskie i próżniowe. Schemat prostej instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zawiera:
1. kolektory słoneczne (w domkach jednorodzinnych od dwóch do czterech),
2. regulator (uruchamiający pompę obiegu gdy zaistnieje odpowiednia różnica temperatur pomiędzy wyjściem z kolektora a zbiornikiem),
3. pompę,
4. naczynie przeponowe (kompensujące rozszerzalność temperaturową czynnika),
5. zbiornik magazynujący ciepłą wodę użytkową, z dwiema wężownicami lub płaszczami grzejnymi (dolna zasilana czynnikiem z kolektorów słonecznych, górna innym źródłem ciepła),
6. inne źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym)
Źródło informacji: Wikipedia (licencja CC 3.0), zdjęcie: Ra Boe / Wikipedia (licencja)