Poznaj metody oceniania poziomu szkół i dowiedz się, które miejsce zajmuje Twoja szkoła.
To licea, które w rankingu komisji wypadły najlepiej:
I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego, Olkusz, ul. Polna 8 - 73 proc. (uśredniona suma przedmiotów)
(j. polski - 70, mat. - 76)
I LO im. St.Staszica, Chrzanów, ul. Piłsudskiego 14 - 71,5 proc.
(j.pol. - 68, mat. - 75)
IV LO IM. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Olkusz, ul. Korczaka - 70 proc.
(j. pol. - 68, mat. - 72)
LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Libiąż, ul. Kościelna 2 - 69,5 proc.
(j. pol. - 64, mat. - 75)
II LO im. Ziemi Olkuskiej, Olkusz, ul. Żeromskiego 1 - 61,5 proc.
(j. pol. - 61. - mat. 62)
II LO im. K.K. Baczyńskiego, Chrzanów, ul. Kardynała Wyszyńskiego 19 - 60 proc.
(j. pol. - 59, mat. - 62)
LO im. R. im. R. Traugutta Zespołu Szkół, Wolbrom ul. Skalska 18 - 60 proc.
(j. pol. - 61, mat. - 59)
III LO Olkusz, ul. Francesco Nullo 32 - 55 proc.
(j. pol. - 54, mat. - 56)
III LO Profilowane, Olkusz, ul. Francesco Nullo 32 - 51,5 proc.
(j. pol. - 53, mat. - 50)
LO, Libiąż, ul. Górnicza 3 - 51,5 proc.
(j. pol. - 49, mat. - 54)
I LO im. M. Skłodowskiej-Curie, Trzebinia, ul. Grunwaldzka 101 - 50,5proc.
(j. pol. - 49, mat. - 52)
LO Klucze, ul. Zawierciańska 15 - 47,5proc.
(j. pol. - 57. mat. - 38)
LO Profilowane Wolbrom, ul. Skalska 18 - 47 proc.
(j. pol. - 56, mat. - 38)
EWD - Edukacyjna Wartość Dodana. Możesz zobaczyć, jak wypadły licea
Edukacyjna wartość dodana to nowoczesna metoda oceny pracy szkół. Polega na badaniu poziomu wiedzy i umiejętności ucznia w momencie, gdy zaczyna naukę oraz gdy kończy szkołę. W ten sposób oceniane są postępy, jakie rzeczywiście zrobił. Dzięki temu wynikowi wiadomo, czy szkoły rzeczywiście dobrze uczą, czy tylko przychodzą do nich bardzo zdolni uczniowie, którzy i bez wysiłku nauczycieli osiągną dobre wyniki. Można już sprawdzić EWD dla małopolskich liceów.
Na stronie matura.ewd.edu.pl trzeba kliknąć w wyszukiwarkę. Później z prawej strony w zakładce "wybierz rodzaj szkoły" trzeba zaznaczyć "liceum ogólnokształcące". Żeby znaleźć szkołę w danej miejscowości, trzeba wybrać województwo, powiat i gminę. Z listy szkół w danej gminie wybieramy daną szkołę i pokazuje nam się wykres. Jak go odczytać?
Jeżeli szkoła jest zaznaczona powyżej linii poziomej, oznacza to, że wyniki egzaminu maturalnego są powyżej przeciętnej. Jeżeli szkoła jest zaznaczona dokładnie na linii poziomej, to znaczy, że uczniowie zdają maturę przeciętnie. Gdy szkoła jest poniżej linii poziomej, to wyniki matury są w niej poniżej przeciętnej. Generalnie im wyżej nad linią poziomą, tym lepsze są maturalne wyniki.
Linia pionowa oznacza to, w jaki sposób szkoła spełnia wymogi EWD. Im dalej na prawo od tej linii jest zaznaczona szkoła, to znaczy, że tym lepszy jest wskaźnik EWD, czyli szkoła pomaga uczniom rozwijać zdolności i umiejętności. Jeśli szkoła jest zaznaczona dokładnie na linii pionowej, to znaczy, że wskaźnik EWD jest przeciętny. Szkoła zaznaczona po lewej stronie to wynik słabszy niż przeciętny.
Na wykresie widać też ciemnoszarą elipsę - w tym przedziale mieści się 50 proc. wszystkich szkół w kraju. Większa, jasnoszara elipsa to wyniki 90 proc. szkół w kraju. Jeśli dana szkoła jest zaznaczona poza tym obszarem, to znaczy, że uzyskała nieprzeciętny wynik. Jeśli na jednym wykresie chcesz zobaczyć wyniki dwóch lub więcej szkół, kliknij "Dodaj tę szkołę do listy modułu Analizy porównawcze" z prawej strony. Później trzeba kliknąć "Moduł. Analizy porównawcze (obecnie jedna szkoła). Na stronie wyskakuje wtedy opcja "Wybierz dodatkową szkołę przez wyszukiwarkę". Wybieramy daną szkołę i znów klikamy w zakładkę "Dodaj tę szkołę do listy modułu. Analizy porównawcze".
Jest jeszcze ewaluacja. Tam też jest ocena twojej szkoły
Nowy sposób oceniania szkół (tzw. ewaluacja) został zarządzony przez Ministerstwo Edukacji i ma objąć wszystkie placówki w kraju. MEN ściśle określiło wymagania, które każda szkoła musi spełniać. Szkoły dostają oceny w skali od A do E. Badane są nie tylko wyniki egzaminów, ale też m.in. to, czy szkoła ma plan pracy, czy nauczyciele współpracują ze sobą, czy rodzice są partnerami szkoły. Wyniki kontroli są jawne, a na to, jakie noty dostanie szkoła, mają też wpływ rodzice i uczniowie.
Raporty z ewaluacji każdy może przeczytać na stronie www.npseo.pl
Na górze z prawej strony trzeba kliknąć zakładkę "Sprawdź raport z ewaluacji swojej szkoły". Na razie są tam raporty dotyczące dziewięciu szkół ponadgimnajzalnych i jednego zespołu szkół w Małopolsce, jednak systematycznie będą się pojawiać kolejne.
Jak wcześniej, przed wprowadzeniem systemu, oceniano szkoły? Odwiedzali je wizytatorzy kuratorium, którzy byli przypisani przez lata do danych placówek. Ocena polegała przede wszystkim na sprawdzaniu dokumentów. Każde kuratorium miało swój sposób na ocenianie szkół. Wyników nie można było porównać, nie były też dostępne dla uczniów i ich rodziców.
CKE przeprasza maturzystów za błędy w maturze z języka polskiego (© Tomasz Hołod/Polskapresse)
(oprac. pał)