Kolumbarium, czyli mur z miejscami przeznaczonymi na urny, zostanie udostępniony na chrzanowskim cmentarzu przy ul. Balińskiej. To pierwsza tego typu budowla w powiecie. Zdania na jej temat są różne.

Skremowanie ciała zmarłego i umieszczenie urny w kolumbarium kosztuje około 1800 zł. Tradycyjny pogrzeb zwykle jest droższy. Wysokość opłaty za dzierżawę krypty jest identyczna w stosunku do dzierżawy terenu, na którym stanąć ma mogiła.

- Opłata za wykorzystanie krypty przez okres 50 lat wynosi jednorazowo 1000 zł, płatne u administratora cmentarza - informuje Danuta Grzesiak, naczelnik Wydziału
Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Chrzanowie.

Za dwudziestoletnią dzierżawę miejsca na grób na chrzanowskim cmentarzu trzeba zapłacić 400 zł. Zatem w ciągu 50 lat również zapłacimy 1000 złotych. Jednak w przypadku złożenia prochów zmarłego w kolumbarium odpada nam wydatek na pomnik. Płacimy jedynie za płytę. Powstaje jednak pytanie czy chrzanowianie są gotowi, aby grzebać bliskich zmarłych w urnach, zamiast w trumnach. Z naszej sondy wynika, że zdania są podzielone.

- Ja tam wolę tradycyjny grób - mówi Maria Strzała emerytka z Chrzanowa. - Przy tej ścianie w dniu Wszystkich Świętych wszyscy będą sobie deptać po piętach. Emerytka podkreśla, że tradycyjny grób jest symbolem. - To miejsce, gdzie można usiąść na ławeczce i w skupieniu połączyć się w modlitwie z bliską osobą, która już od nas odeszła - zaznacza pani Maria. Uważa, że stojąc przed betonową ścianą z urnami wśród dziesiątek innych osób, nie da się nawiązać takiego kontaktu.

Kazimierz Lelito, administrator cmentarza w Chrzanowie, przekonuje jednak, że tłok może powstać jedynie w dniu Wszystkich Świętych, ale jak podkreśla to jest normalne. - Ludzie nawiedzają cmentarz głównie 1 listopada. Na co dzień niewielu przychodzi na groby - uspokaja Kazimierz Lelito. - Rzadko więc dojdzie do sytuacji, że kilka osób będzie się tłoczyć w tym samym miejscu przed urnami - dodaje.

Budowniczy kolumbarium twierdzą, że mentalność wielu mieszkańców, zwłaszcza młodych, już się zmienia. Tłumaczą też, że ta cmentarna budowla to alternatywa. Jej ogromną zaletą jest to, że nie zajmuje wiele miejsca, co jest istotne biorąc po uwagę fakt, iż powierzchnia cmentarza w Chrzanowie bardzo już się skurczyła. Barbara Nosek, nauczycielka z Chrzanowa, z podziwem przygląda się powstającemu kolumbarium.

- To bardzo dobry krok. Myślę, że nie zabraknie rodzin, które zdecydują się skorzystać z tej formy pogrzebu - mówi pani Barbara. - Coraz więcej osób myśli o kremacji.

Kolumbaria budowano już dwa tys. lat temu

Kolumbarium to budowla z niszami w ścianach wewnętrznych usytuowanych w piętrowych rzędach. Ta budowla cmentarna pochodzi z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Nisze przeznaczone były na urny z prochami zmarłych i opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami. Pod ścianami, na posadzce ustawiano sarkofagi. Wnętrze zdobiono zazwyczaj freskami i stiukami. Obecnie kolumbaria buduje się na cmentarzach.

 

 

Kazimierz Lelito, administrator cmentarza w Chrzanowie, przy powstającym Kolumbarium.

 

Źródło:

tekst i zdjęcie: Natalia Gąsior