1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

2 min czytania

Właśnie dziś, 1 marca obchodzimy dzień poświęcony pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 19441963 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku został on ustanowiony świętem państwowym. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”.

Termin Żołnierze Wyklęci dotyczy żołnierzy, którzy po 1944 roku podjęli zbrojną walkę przeciwko wkraczającym do polski wojskom sowieckim oraz z funkcjonariuszami aparatu komunistycznego ustanowionego przez sowieckich mocodawców. Skutecznie likwidowani przez nową władzę ludową i skazywani na śmierć przez komunistyczny wojskowy aparat sprawiedliwości w setkach pokazowych procesów sądowych, przy sfabrykowanych przez UB dowodach i stronniczości sędziów oraz prokuratorów. Do grona oddziałów Żołnierzy Wyklętych należą m.in. takie ugrupowania jak: Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne.

- W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 r. wspomnianych żołnierzy określano mianem kontrowersyjnych - trudno było pogodzić się z uznaniem dla ludzi, których opluwano publicznie przez 45 lat i jednoznacznie uznać ich za bohaterów - mówi w wywiadzie dla PAP dr Andrzej Zawistowski z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Czerwiec 1947. Żołnierze Wyklęci antykomunistycznego podziemia. Od lewej: Henryk Wybranowski Tarzan (zamodrowany w XI 1948), Edward Taraszkiewicz Żelazny (zamordowany w X 1951), Mieczysław Małecki Sokół (zamordowany w XI 1947), Stanisław Pakuła Krzewina. źródła: fot. / Wikipedia / Wikinews

Odwiedź stronę internetową poświęconą Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor: Tomasz Jeska