Zakładanie firmy przez internet jak to zrobić bezpiecznie?

5 min czytania
Zakładanie firmy przez internet  jak to zrobić bezpiecznie?

Zakładanie firmy przez internet  jak to zrobić bezpiecznie?

Obecnie zakładanie działalności gospodarczej przebiega dość sprawnie i nie wymaga osobistych wizyt w urzędach oraz gromadzenia licznych potwierdzeń w wersji papierowej. Możliwa jest rejestracja firmy przez internet. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda taka procedura oraz jakich dokumentów będziesz potrzebować. Skorzystaj z bankowości internetowej i bezpiecznie dopełnij potrzebnych formalności. Stań się przedsiębiorcą w kilku prostych krokach!

Rejestracja działalności gospodarczej najlepiej z pomocą banku?

Otwarcie firmy wymaga złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Formularz można wypełnić bezpośrednio na stronie CEIDG lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. To drugie rozwiązanie jest intuicyjne, bardzo wygodne i pozwala jednocześnie założyć rachunek firmowy oraz złożyć stosowny wniosek rejestracyjny. W ten sposób unikniesz konieczności późniejszego dopisywania numeru konta bankowego do CEIDG.

Bank zapewni Ci pełne bezpieczeństwo danych. Zalogujesz się do swojego profilu w bankowości elektronicznej, który jest odpowiednio chroniony. Każda operacja musi zostać potwierdzona za pomocą podwójnej weryfikacji (np. wpisania loginu i hasła oraz kodu SMS). Masz gwarancję, że wszystkie dane są zabezpieczone i trafiają wyłącznie do CEIDG. Interesuje Cię zakładanie firmy przez internet? Wybierz sprawdzony bank, np. Santander Bank Polska, który może zaoferować Ci wiele usług dodatkowych, przydatnych każdemu przedsiębiorcy.

Jak wygląda procedura rejestracji firmy przez internet?

Rejestracja firmy przez internet polega na wypełnieniu wniosku CEIDG-1 online. Następnie jest on weryfikowany, a system automatycznie przesyła podane dane do odpowiednich instytucji. Dzięki temu cały proces jest szybki i bezproblemowy.

Zanim przystąpisz do wypełniania formularza, przygotuj potrzebne informacje:

  • dane osobowe właściciela jednoosobowej firmy,

  • adres firmy niezbędne jest posiadanie prawa do lokalu, w którym chcesz zarejestrować DG (akt własności lub umowa najmu); pamiętaj, że adres rejestracyjny w CEIDG może być inny niż faktyczne miejsce prowadzenia działalności,

  • datę rozpoczęcia działalności od terminu, który wpiszesz we wniosku, będziesz miał obowiązek opłacania składek ZUS (lub KRUS); możesz wpisać datę w przyszłości (nie musi to być termin składania wniosku CEIDG-1),

  • formę opodatkowania firmy sposób rozliczania z US (podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa, podatek na zasadach ogólnych),

  • formę wpłaty zaliczek na podatek dochodowy do wyboru masz wpłaty co kwartał lub co miesiąc,

  • rodzaj dokumentacji księgowej najpopularniejsza jest książka przychodów i rozchodów oraz księgi handlowe (dla spółek prawa handlowego),

  • osobę odpowiedzialną za prowadzenie księgowości przedsiębiorca może osobiście zająć się rachunkami, zatrudnić księgowego na etat lub zlecić księgowość w zewnętrznym biurze rachunkowym; podczas rejestracji DG niezbędne jest jednak wskazane miejsca przechowywania dokumentacji księgowej,

  • pełną i skróconą nazwę firmy,

  • kod PKD prowadzonej działalności skorzystaj z wyszukiwarki Polskiej Klasyfikacji Działalności; oprócz głównego przedmiotu działania możesz podać dodatkowe kody (nie ma ograniczeń co do ich liczby).

Chcesz założyć działalność za pośrednictwem banku? Przeanalizuj firmowe konta oferowane przez banki. Możliwość rejestracji przedsiębiorstwa przez internet daje m.in. Santander Bank Polska.

Aby zarejestrować firmę online, musisz:

  • zalogować się do swojej bankowości internetowej,

  • wypełnić wniosek CEIDG-1 (najczęściej wraz z wnioskiem o otwarcie rachunku firmowego),

  • podpisać formularz za pomocą swojego Profilu Zaufanego (również możesz założyć go za pośrednictwem banku),

  • czekać na potwierdzenie rejestracji firmy w CEIDG (otrzymasz powiadomienie SMS i e-mail).

Aktualne wymogi i potrzebne dokumenty

Osoba, która chce założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet, musi posiadać obywatelstwo polskie i mieszkać w kraju oraz nie mieć jeszcze zarejestrowanej firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niezbędna jest pełna zdolność do czynności prawnych, posiadanie ważnego dowodu osobistego oraz brak sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Przy rejestracji firmy za pośrednictwem banku potrzebne jest posiadanie w nim konta osobistego. Do potwierdzenia danych wpisanych w CEIDG-1 wymagany będzie wspomniany Profil Zaufany.

Firmowe konta dlaczego warto je mieć?

W Polsce nie ma oficjalnego wymogu posiadania dedykowanego rachunku firmowego dla JDG. Wypłaty dla pracowników i współpracowników czy przelewy za faktury od dostawców i kontrahentów przedsiębiorca może wykonywać z rachunku osobistego. Zawsze warto jednak oddzielić finanse firmowe od prywatnych. W ten sposób łatwiej zarządzać przepływem gotówki, analizować wszystkie wpływy i wydatki oraz oceniać opłacalność prowadzonej działalności. Wyraźny podział ułatwia też rozliczanie podatków. W razie ewentualnej kontroli skarbowej, właściciel firmy nie będzie musiał tłumaczyć się z prywatnych wydatków, ponieważ w CEIDG poda rachunek firmowy.

Konto dla firmy potrzebne jest także wtedy, gdy przedsiębiorca chce znaleźć się na białej liście podatników VAT. Jest to elektroniczny wykaz, w którym znajdują się numery rachunków podmiotów gospodarczych. Przyszli kontrahenci mogą tutaj sprawdzić status podatnika oraz ocenić, czy firma rzeczywiście jest wiarygodna, a nawiązanie z nią współpracy będzie bezpieczne. Transakcje przekraczające wartość 15 000 zł, przelewane na rachunki niefigurujące na białej liście podatników VAT, nie są wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Większość przedsiębiorstw rezygnuje ze współpracy z podatnikami spoza tego rejestru, aby nie brać na siebie solidarnej odpowiedzialności za ewentualne niezapłacenie VAT przez swojego kontrahenta.

Rachunek firmowy niezbędny jest też przy tzw. podzielonej płatności (split payment), która obowiązuje firmy z wielu branż. Płatności dzielone są na część główną (która trafia bezpośrednio do odbiorcy przelewu) oraz kwotę podatku VAT (przekazywaną na oddzielne subkonto).

Obecnie z powodzeniem można znaleźć darmowe konto firmowe z atrakcyjnymi warunkami i bonusami, dlatego nie warto z niego rezygnować. Karta bankomatowa, bezpłatne przelewy do ZUS i US czy zwroty za płatności bezgotówkowe w sieci partnerów banku (np. na stacjach benzynowych) podnoszą atrakcyjność nowoczesnych rachunków dla firm.

Dodatkowe usługi dla przedsiębiorców

Wiele banków przygotowuje atrakcyjne usługi dodatkowe dla przedsiębiorców otwierających rachunek firmowy. W ofertach można znaleźć tanią eKsięgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej, która pozwala m.in. generować pliki JPK_VAT bezpośrednio z bankowości elektronicznej. Wielu przedsiębiorców zainteresowanych jest także leasingiem samochodów osobowych lub dostawczych, choćby czy zakupem terminala płatniczego z dofinansowaniem. To pozwala w jednym miejscu skorzystać z wielu usług ułatwiających bieżące działanie firmy oraz potencjalne inwestycje.

Znajdź bank przyjazny dla przedsiębiorców

Planujesz pracę na własny rachunek? Wybierz dobry bank, wypełnij formularz CEIDG-1 i za jego pośrednictwem zarejestruj działalność gospodarczą online. Zwróć uwagę, czy darmowe konto firmowe jest dopasowane do potrzeb Twojego biznesu, aby zyskać nowoczesne narzędzie do zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Możesz sprawdzić też najnowsze produkty finansowe od Santander Bank Polska, który przygotował rozbudowaną ofertę specjalnie dla klientów prowadzących firmy.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

chrzanowski24_kf