Zaćma – przyczyny, objawy i metody leczenia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na zaćmę w Polsce choruje nawet milion pacjentów. W większości przypadków jest to zaćma starcza, występuje zwykle u pacjentów powyżej 50. roku życia i ma ona związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Rosnąca liczba przypadków ma związek z rosnącą średnią długością życia. Zdarza się jednak, że katarakta ma charakter wrodzony. Kto jest na nią najbardziej narażony? Jak objawia się zaćma?

Przyczyny i objawy zaćmy

Szacuje się, że aż 1/3 przypadków zaćmy wrodzonej ma charakter dziedziczny. Jeżeli w naszej rodzinie występowały podobne przypadki, warto już od najmłodszych lat regularnie badać wzrok swojego dziecka. Ponadto istotną rolę w rozwoju zaćmy wrodzonej mogą odegrać aberracje chromosomowe, takie jak zespół Downa, a także niektóre schorzenia gałki ocznej - brak tęczówki, uraz, siatkówczak, retinopatia wcześniaków czy odwarstwienie siatkówki. Także u płodów narażonych na promieniowanie jonizujące lub leki, istnieje podwyższone ryzyko rozwoju katarakty. Zaćma może mieć także charakter następowy lub pourazowy. Cukrzyca, zapalenia rogówki lub twardówki, ekspozycja na promieniowanie podczerwone czy stosowanie sterydów - to tylko niektóre z przyczyn rozwoju tej choroby.

Objawy zaćmy mogą różnić się w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, ale obejmują zwykle rozmazane widzenie, problemy z rozróżnianiem kolorów, wrażliwość na światło, odblaski, a także zwiększenie potrzeby noszenia silniejszych okularów. Pacjenci mogą doświadczać trudności w czytaniu, widzeniu na odległość oraz widzeniu w nocy. W zaawansowanych przypadkach zaćmy może wywoływać podwójne widzenie. Kataraktę możemy podzielić m.in. ze względu na lokalizację zmian. Gdy zmętnieniu ulega głównie obwodowa część soczewki mówimy o zaćmie korowej. Katarakta podtorebkowa tylna występuje - jak sama nazwa wskazuje - pod torebką soczewki, a jądrowa w centralnej części soczewki.

Metody leczenia zaćmy

Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki oka i wszczepienie soczewki sztucznej. Zabieg ten przynosi doskonałe efekty zarówno w przypadku zaćmy starczej, jak i wrodzonej. Co ważne, jest on przeprowadzony w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to zatem, że już kilka godzin po zabiegu pacjent może w towarzystwie osoby towarzyszącej wrócić do domu. Sam zabieg trwa około 15 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie czuje bólu, jednak pozostaje cały czas świadomy. W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz regularnie stawiać się na wizyty kontrolne.

Leczenie zaćmy w Krakowie jest możliwe w wielu klinikach okulistycznych. Przy wyborze placówki warto jednak wybrać miejsce cieszące się nienagannymi opiniami. Jedną z takich placówek jest Optica - Krakowskie Centrum Okulistyki, które swoją siedzibę ma przy ul. Wieniawskiego 62. Operacje zaćmy przeprowadza tam dr n. med. Krzysztof Ochalik - znany i ceniony okulista. Koszt operacji zależy od tego, jakie soczewki finalnie wybierzemy. W tym celu najlepiej udać się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz dobierze najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Po zabiegu usunięcia zaćmy ważne jest unikanie intensywnej aktywności fizycznej oraz korzystania z basenu czy sauny. Dodatkowo, zaleca się unikania dźwigania ciężkich przedmiotów oraz schylania się, aby zapobiec potencjalnym komplikacjom po operacji. Powinniśmy zrezygnować z makijażu oczu, unikać ekspozycji na światło słoneczne oraz brać leki zalecone przez lekarza prowadzącego. Przestrzegając zaleceń pooperacyjnych już po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się pełną sprawnością i zdrowym wzrokiem.