Fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Na dzień 1 października 2019 roku, łączna moc instalacji wyniosła 1 GW! Warto wspomnieć, że dokładnie miesiąc wcześniej instalacje fotowoltaiczne generowały razem 940,9 MW. Oznacza to, że we wrześniu każdego dnia instalowano w naszym kraju 2,21 MW. Jakie są powody tak dynamicznego wzrostu? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Zapraszamy do lektury!

Niższe koszty produkcji

Fotowoltaika w Polsce i na świecie staje się coraz bardziej popularna. Duży wpływ na tę tendencję ma ciągły rozwój technologii związanej z energetyką słoneczną. Panele fotowoltaiczne i inne komponenty instalacji stają się tańsze i jednocześnie bardziej wydajne.

Ceny prądu w ostatnich latach i przewidywania

Warto przytoczyć w tym miejscu konkretne dane. W latach 2010-2018 średni koszt wygenerowania prądu z instalacji fotowoltaicznej zmalał o 77%. W zeszłym roku wyprodukowanie 1 kWh kosztowało średnio 34 groszy. Cena prądu według taryfy G1 (gospodarstwa domowe) wynosi w tym roku natomiast około 55 groszy. Szacuje się, że dom jednorodzinny, w którym mieszkają cztery osoby, w ciągu roku zużywa od 1900 kWh do 2500 kWh. Wyprodukowanie 2000 kWh prądu z instalacji fotowoltaicznej kosztuje więc średnio 680 złotych, natomiast za “zwykły” prąd zapłacimy mniej więcej 1100 złotych. Biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii fotowoltaicznej i prognozowane wzrosty ceny prądu, może niedługo okazać się, że energia wytwarzana dzięki instalacji fotowoltaicznej stanie się dwa razy tańsza!

Rozwój technologii fotowoltaicznej

W fazie badań są między innymi organiczne ogniwa fotowoltaiczne (OPV), które charakteryzują się nietoksycznością, bardzo wysoką absorpcją dochodzącą do 90% oraz niezwykle niskimi kosztami produkcji. Niestety, ogniwa trzeciej generacji (m. in. OPV) na tę chwilę cechują się niewystarczającą sprawnością i krótką żywotnością. Należy jednak podkreślić, że technologia ta rozwija się niezwykle dynamicznie i można przyjąć, że w najbliższych latach problemy związane z takimi ogniwami zostaną rozwiązane.

Dlaczego fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej opłacalna?

Ze względu na członkostwo Polski w Unii Europejskiej, nasz kraj zobowiązany jest do zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym do 15%. Z tego względu rząd wprowadza różnego rodzaju projekty mające na celu uatrakcyjnienie inwestycji w odnawialne źródła energii. W tym artykule skupimy się wyłącznie na programach wspierających rozwój fotowoltaiki w naszym kraju.

Pakiet Prosumencki

Nowelizacja ustawy OZE jest przede wszystkim udogodnieniem dla przedsiębiorców, którzy chcą posiadać własną instalację fotowoltaiczna. Pakiet Prosumencki, który jest częścią nowelizacji, wprowadza nową definicję prosumenta. Od wejścia ustawy w życie (koniec września 2019 roku), przedsiębiorcy stali się również prosumentami - mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach jak do tej pory czyniły to gospodarstwa domowe. W tym miejscu warto wspomnieć o firmie SunErgo, która w swojej ofercie posiada między innymi projektowanie, montaż i serwis instalacji fotowoltaicznych specjalnie dla firm - https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.

Nowelizacja ustawy OZE - co zmienia?

 • Przedsiębiorcy mogą od teraz generować energię na własne potrzeby;

 • korzystać z systemu opustów (zostanie to sprecyzowane w najbliższych miesiącach);

 • rozliczać się w dłuższych okresach;

 • umieszczać swoje instalacje fotowoltaiczne na terenach innych niż produkcyjne.

Program “Mój Prąd”

Od 30 sierpnia 2019 roku, osoby fizyczne mogą składać wnioski o otrzymanie dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną (moc od 2 do 10 kW). Wysokość dopłaty wynosi maksymalnie 5 000 złotych lub 50% kosztów instalacji. W Polsce buduje się jednak najczęściej mikroinstalacje, które przekraczają koszt 10 000 złotych, dlatego zdecydowana większość beneficjentów otrzyma 5 000 złotych. Oznacza to, że z programu może skorzystać niemal 200 tysięcy osób.

Najważniejsze informacje dotyczące programu “Mój Prąd”

 • Koszty instalacji muszą być poniesione od dnia ogłoszenia programu (23 lipca 2019 roku);

 • instalacja musi być przyłączona do sieci przed złożeniem wniosku, jednak nie wcześniej niż data ogłoszenia naboru (30 sierpnia 2019 roku)

 • instalacja musi być nowa; komponenty nie mogą być starsze niż 24 miesiące;

 • wniosek należy złożyć w formie papierowej do siedziby NFOŚiGW i dołączyć należy pełną dokumentację (faktura za zakup i montaż, potwierdzenie zapłaty oraz dowód przyłączenia licznika dwukierunkowego).

Fotowoltaika dla domu - SunErgo

Ulga termomodernizacyjna

Dużym udogodnieniem dla osób, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej jest ulga termomodernizacyjna. Ustawa, która weszła w życie od 1 stycznia 2019 roku zakłada, że wydatki na termomodernizację budynku możemy odliczyć od podatku dochodowego. Oznacza to, że w zależności od sposobu rozliczania, podatnik może zaoszczędzić od 2 do 32% na montażu instalacji fotowoltaicznej.

Odliczenie podatku od fotowoltaiki - podstawowe wiadomości

 • Podatek mogą odliczyć wyłącznie osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego;

 • maksymalna kwota, od której odliczamy podatek to 53 tysiące złotych;

 • podatek możemy odliczyć od kwoty, którą przeznaczamy na termomodernizację budynku (np. montaż instalacji fotowoltaicznej, izolacja ścian zewnętrznych, wymiana okien, kotła);

 • suma, którą zaoszczędzimy zależy od sposobu rozliczania danego podatnika (podatek liniowy, według skali lub zryczałtowany).

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Państwu sytuację fotowoltaiki w Polsce. Rok 2019 był niezwykle przełomowy dla tej technologii, natomiast eksperci uważają, że kolejny gigawat łącznej mocy instalacji fotowoltaicznej w Polsce zamontowany zostanie znacznie szybciej.

Komentarze   
-3 #1 Adam 2019-10-18 00:02
Też korzystam z paneli fotowoltaicznyc h i polecam każdemu, bo to świetna inwestycja. Oszczędność i samowystarczaln ość. Najlepsze jakościowo panele ma OZE-Biomar.
Cytować
-3 #2 Mariusz 2019-12-23 15:56
Ja u siebie mam zamontowane panele fotowoltaiczne i jestem bardzo zadowolony, instalacja działa dobrze a dodatkowo firma PV Projekt która mi montowała panele pomogła mi we wszystkim
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.