We wtorek przed południem rozpoczęła się stabilizacja gruntu w sąsiedztwie bloków na osiedlu Gaj w Trzebini.

zatłaczanie copy

Prace prowadzone w rejonie bloków na osiedlu Gaj

Na miejsce przyjechała cysterna z mieszaniną cementu i popiołów, które następnie były pompowane do ustawionych silosów. Po zmieszaniu z wodą, substancja jest wtłaczana w ziemię do jednego z sześciu wykonanych wcześniej otworów.

Substancja wypełnia pustki oraz rozluźnienia gruntu w wyznaczonym obszarze, co – zdaniem ekspertów – ma zapobiec powstawaniu kolejnych zapadlisk. Prace zleciła Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Równolegle kontynuowane są prace wiertnicze.

- Docelowo projekt zakłada wykonanie 10 otworów w sąsiedztwie Osiedla Gaj w pobliżu garaży i terenów leśnych – informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK S.A.

Spółka, po wykonanych wcześniej badaniach, wskazała 11 lokalizacji, wymagających uzdatnienia. Poza rejonem bloków na osiedlu Gaj, to także teren przy ul. Górniczej 3 i 5, cmentarz parafialny, stadion, ogródki działkowe. W sumie około 4,7 ha powierzchni.

Badania wykazały też anomalie w rejonie ul. Sportowej na osiedlu Trentowiec. Tam też zostaną wykonane dodatkowe badania i w razie konieczności teren zostanie przeznaczony do uzdatnienia.

Dalsze badania zapowiedziano także po południowej stronie ul. Górniczej oraz w rejonie ulic 22 Stycznia, Odkrywkowej i Dembowskiego.