System rekuperacji ochroń siebie i rodzinę przed smogiem

Jakość powietrza, którym oddychamy, często nie bywa najlepsza, zwłaszcza zimą. To wtedy pojawia się smog. Niestety oddychamy nim nie tylko na zewnątrz, ale i w naszych domach. Możemy jednak ograniczyć jego przenikanie do budynku, stosując system rekuperacji - czyli wentylacji mechanicznej o wielu zaletach. 

Dlaczego pojawia się smog i czemu jest groźny?

Podstawowy skład smogu to tlenki węgla, azotu i siarki, benzo(a)pireny oraz wyjątkowo szkodliwe pyły PM 10 i PM 2,5. Częste oddychanie powietrzem, w którym normy dopuszczalnych stężeń pyłów są przekroczone, przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia i oddechowego. Nadciśnienie, choroby niedokrwienne serca oraz nowotwory płuc - to właśnie zasługa smogu.

W naszym kraju głównym jego źródłem jest niska emisja, czyli ta, która pochodzi z domów podczas ich ogrzewania. Dopiero daleko za tym ustawiają się w kolejce przemysł i transport samochodowy. Tak więc, jak długo będziemy palić węglem, tak długo trwać będzie problem smogu. Zjawisko to potęguje też duża liczba nieocieplonych domów, które wymagają mocnego ogrzewania. 

Jak smog trafia do domu?

Smog przenika do naszych wnętrz razem z wentylacją. Ta najpopularniejsza to wentylacja grawitacyjna. Do poprawnego działania wymaga dopływu chłodnego powietrza z dworu (rozszczelnionym oknem, nawiewnikami okiennymi), dzięki czemu to, które znajduje się w pomieszczeniach (ciepłe i zużyte), zostaje wyparte poza budynek kanałem wentylacyjnym.

W teorii powietrze zużyte powinno zostać zastąpione świeżym. Trudno jednak mówić o tym, że zimowe powietrze jest świeże, skoro wysycone jest smogowymi zanieczyszczeniami. Z jednej strony potrzebne jest ono, aby usunąć z domu powietrze wysycone parą wodną, dwutlenkiem węgla i innymi „domowymi” zanieczyszczeniami. Z drugiej – samo nie jest lepsze.

Czy rekuperacja pomoże ze smogiem?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która nie potrzebuje do działania otwartych okien czy nawiewników. Działa niezależnie od temperatury za oknem, od pogody i warunków atmosferycznych. Powietrze, do  wnętrza domu, zaciągają bowiem mechaniczne wentylatory zasilane prądem. Podobnie usuwane jest z domu powietrze zużyte.

Sam system rekuperacji wyposażony jest w wymiennik ciepła. Dzięki niemu ciepło zawarte w powietrzu, które opuszcza budynek, jest odbierane i przekazywane na to, które dopiero do niego trafiło. To rozwiązanie sprawia, że nie musimy intensywnie ogrzwać domu, jak ma to miejsce w przypadku działania wentylacji grawitacyjnej. Tym samym generujemy mniej zanieczyszczeń.

Czy rekuperacja zawsze zadziała?

Oczywiście jeśli chcemy, aby nasz dom był skutecznie wentylowany, musimy skorzystać z pomocy specjalistów. To oni doradzą nam, jakie urządzenia wybrać oraz jak zaplanować montaż systemu rekuperacji. Jeśli nie znamy nikogo, kto nam pomoże, wpiszmy w Internet hasło hurtownia wentylacji Szczecin.

Zobaczymy wtedy wyniki z różnymi firmami czy hurtowniami, które będą dla nas wsparciem. Jedną z nich jest hurtownia Ventido.pl. Korzystając z jej usług możemy liczyć na fachowe doradztwo i pomoc przy wyborze sprzętu, w tym filtrów oczyszczających powietrze. Pamiętajmy, że odpowiednio wybrane ochronią nas przed smogiem!

Rekuperacja i filtry powietrza

Odzyskiwanie ciepła, które ogranicza nasze rachunki za ogrzewanie to nie jedyna zaleta rekuperacji. Otóż powietrze, które trafia do naszych wnętrz zostaje wcześniej oczyszczone na filtrze. Dzięki temu w naszych domach nie będziemy musieli oddychać smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Nie trafią one do nas także oknem, bowiem rekuperacja do poprawnego działania potrzebuje szczelnego domu.

Oczywiście, aby chronić się przed smogiem, musimy wybrać filtr odpowiedniej klasy. Mamy ich trzy kategorie: (G) zgrubne, (M) średnio-dokładne i (F) dokładne. Te pierwsze dobrze filtrują zanieczyszczenia takie jak piasek, zarodniki, pyłki roślin. Te dokładne z kolei, zatrzymują praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, łącznie z wirusami. Tak więc to, jaki filtr wybierzemy wpłynie na to, jak czystym powietrzem będziemy oddychać.

Czy to się opłaca?

Oczywiście, że tak. Zwłaszcza że rekuperację możemy zamontować nie tylko w domach, ale także i w mieszkaniach w blokach. Biorąc pod uwagę, jak często widzimy komunikaty smogowe, sugerujące pozostanie w domach w czasie, kiedy dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń przekraczają wszelkie normy, warto choć w domu oddychać powietrzem wolnym od tych zanieczyszczeń.